sok

Czy dieta sokowa jest warta uwagi?

Żyjemy w czasach, w których często traktujemy własne ciało jak maszynę. Aby pomagało nam w walce z codziennymi obowiązkami, dostarczamy mu paliwa. Niestety nierzadko jest ono z najniższej półki, do której łatwo sięgnąć. Czym jest to paliwo? Najczęściej śmieciowym jedzeniem, które jedzone jest w dużym pośpiechu i zapijane zimną kawą. Skutki takiej „diety” zaczynają być odczuwalne już po krótkim czasie – ciągłe zmęczenie, problemy z żołądkiem, sen niedający poczucia wypoczęcia… a to wszystko wina toksyn. Jak pozbyć się ich z organizmu? To proste – wystarczy sięgnąć po naturalne soki owocowe.

dietetytczny sok jabłkowy

Dieta sokowa – z czym to się pije?

Dieta sokowa to nic innego jak naturalna detoksykacja. Polega ona na całkowitym odstawieniu produktów wysoko przetworzonych. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko napojów – zaleca się nawet, by podczas diety sokowej nie spożywać żadnych pokarmów stałych. Co jednak w przypadku, gdy żołądek uporczywie domaga się jedzenia? Możemy sięgnąć wtedy po surowe owoce lub warzywa. Jeżeli dopadnie nas rutyna i picie soków zwyczajnie się – dosłownie – przeje, dieta ta dopuszcza możliwość wprowadzenia gęstych, kremowych zup. Istotne jest jednak to, by ich nie doprawiać – chodzi w końcu o to, by cieszyć się czystym, naturalnym smakiem.

Do rzeczy – na czym polega magia diety sokowej? Naturalne soki tłoczone na zimno zachowują wszystkie minerały i witaminy, które wspomagają prawidłową pracę organizmu. To właśnie one zaczynają napędzać ciało w momencie, gdy odstawiamy żywność wysoko przetworzoną. Witaminy zawarte w sokach owocowych pomagają w wydaleniu wszystkich toksyn z organizmu, co znacznie poprawia komfort codziennego funkcjonowania.

Warto pamiętać o tym, że dieta sokowa jest dietą oczyszczającą – nie powinno stosować się jej na co dzień. Taki detoks nie powinien trwać dłużej niż 7 dni. Warto go jednak powtarzać co 3-4 miesiące, aby pozbyć się zalegających w organizmie toksyn.

dietetyczny sok żurawinowy

Układamy pierwszy sokospis

Dieta sokowa to możliwość pełnej personalizacji codziennych posiłków. Oczywiście, nie powinno się pić codziennie tego samego soku! Dlaczego? Ważne jest to, by dostarczać organizmowi różnych witamin i nie narażać go na niedobory. Przy planowaniu sokospisu musimy więc uwzględnić różne owoce i warzywa – dieta będzie wtedy nie tylko zdrowsza, ale też smaczniejsza.

Gdy mamy już sokownik lub blender, możemy zaczynać przygodę z dietą sokową. Na sam początek dnia przyda się coś sycącego. Sięgnijmy więc po banany – są „zapychające” i bogate w potas. Aby przełamać ich mdły posmak, do koktajlu możemy dodać kilka kropli soku z cytryny. Obiad powinniśmy urozmaicić warzywami – koktajl z brokułami, szpinakiem i ogórkiem doda nam siły na resztę dnia. Taka zielona kombinacja to też potężna dawka protein i błonnika. Dieta sokowa nie wyklucza deserów – sok jabłkowy jest naturalnie słodki, a przy tym niskokaloryczny. Wspomaga także pracę układu trawiennego. Dzień możemy zakończyć pysznym koktajlem z zielonego groszku. Jest on prawdziwą bombą witaminy K, co wspomaga proces przyswajania wapnia. Aby dodać mu owocowego posmaku, możemy wrzucić do niego połówkę obranego kiwi.

Diety sokowej powinni spróbować wszyscy ci, którzy coraz częściej odczuwają bóle brzucha i zasypiają, gdy tylko mają okazję usiąść w domu po pracy. Taki naturalny detoks pomoże im odzyskać wigor i zapał do stawiania czoła wyzwaniom codzienności.