ozdoby z jablek

5 pomysłów na ozdoby świąteczne z jabłek

Jabłka w domu to prawdziwe dobrodziejstwo. Są nie tylko znakomitą przekąską, ale także przydatnym materiałem do świątecznych dekoracji w domu. Cały czas prym wiodą pomarańcze, których zapach jednoznacznie kojarzy się ze Świętami, jednak nie można zapominać o roli jabłek w polskich domach. W tym artykule podpowiadamy, jak przy ich wykorzystaniu można wykonać ciekawe dekoracje, dzięki którym w domu zagości magiczny klimat.

Jabłka – bombki

jablko jako bombkaDzięki ich owalnemu kształtowi świetnie sprawdzą się w roli bombek na choinkę. Nie ma bardziej uroczej choinki od tej, na której porozwieszane są owoce i słodkości, które można później zjeść 🙂 Jak przygotować owocową dekorację na drzewko? Jabłka wystarczy umyć i wypolerować czystą szmatką, a na ogonku zawiesić kolorową wstążkę. Do jabłka można przymocować też laskę cynamonu lub wanilii, albo spryskać je złotym lub srebrnym sprayem – te jednak nie nadadzą się już do spożycia.

Jabłka jako element stroików bożonarodzeniowych

W wielu polskich domach centralne miejsce na stole zajmuje stroik. Do jego samodzielnego wykonania potrzebna będzie gąbka lub misa, w której umieści się gałązki świerkowe. Doskonałym dodatkiem do niego będą orzechy, szyszki i gałązki głogu. Wybór elementów zależy od inwencji i kreatywności, jednak centralne miejsce zajmować powinny jabłka, które idealnie komponują się pod względem kolorystyki z pozostałymi elementami. Całość dopełnić można barwnymi tasiemkami i śniegiem w sprayu. Tak przygotowany stroik z pewnością zachwyci zaproszonych gości.

Jabłka – świeczniki

Aby samodzielnie przygotować jabłkowe świeczniki wystarczy jedynie wyciąć nożem odpowiedniej wielkości zagłębienie na podgrzewacz. Choć w ten sposób przygotowane podstawki same w sobie wyglądają oryginalnie, wymagający mogą udekorować je również wstążkami czy ozdobami z papieru lub domalować na nich świąteczne wzory. Tego typu ozdoby fantastycznie wyglądać będą w otoczeniu cynamonu lub żywych kwiatów. Warto pamiętać o pokropieniu dekoracji sokiem z cytryny, który zapobiega ich czernieniu.

swiecznik jablkoChoinka z jabłek

Ozdobą kojarzoną ze świętami jest przede wszystkim choinka. Czy jednak zawsze musi mieć ona tradycyjną formę? Okazuje się, że nie 🙂 Aby stworzyć nietypowe drzewko potrzebny będzie stojak lub podstawek, na którym umieści się styropianową gąbkę w kształcie stożka. Do tak przygotowanej bazy należy wbić gałązki świerkowe oraz jabłka nabite na patyczki od szaszłyków. Warto pamiętać, by nie przesadzić z nadmierną ilością dodatków, ponieważ głównym elementem tej ozdoby mają przede wszystkim jabłka.

Wysuszone plasterki owoców do dekoracji

Elementem dekoracji mogą stać się także wysuszone wcześniej plastry owoców, głównie jabłek i pomarańczy. Wystarczy pokroić owoce na centymetrowe krążki i zamoczyć je na kilka minut w soku z cytryny, który pomoże zachować ich piękny kolor. Następnie tak przygotowane płatki można wysuszyć wstawiając je do piekarnika rozgrzanego na około 120°C lub wysuszyć je w suszarce do owoców. Tego typu ozdoba doskonale sprawdzi się jako element dekoracyjny stroików, a nawet dań.

To tylko kilka propozycji na świąteczne ozdoby z jabłek. Ich zapach unoszący się w domu z pewnością wpłynie pozytywnie na nastroje domowników. Jeśli znacie jeszcze inne sposoby na jabłkowe dekoracje, podzielcie się nimi w komentarzach 🙂