Sok dla seniora

Jakie soki powinni pić seniorzy?

Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy pamiętać o dostarczaniu naszym organizmom odpowiednich ilości witamin. Jest to szczególnie ważne dla osób w starszym wieku, u których częściej dochodzi do ich niedoborów. Aby ich uniknąć, mogą one sięgnąć po pyszne soki z owoców i warzyw, które są prawdziwą bombą witaminową. Jakie soki dla seniorów będą najlepsze?

Czym jest sokoterapia

Niektóre środowiska rekomendują picie soków jako sposób na walkę z wieloma chorobami, między innymi z cukrzycą. Prekursorem tego myślenia był brytyjski naukowiec i biznesmen żyjący na początku ubiegłego wieku, który wierzył, iż to właśnie spożywanie soków pozwala na przywrócenie organizmu do stanu równowagi. Współczesna medycyna popiera jego poglądy i często zaleca sokoterapię jako wsparcie dla leczenie farmakologicznego. Lekarze uznają nawet wyższość soków nad niepoddanymi obróbce owocami i warzywami – udowodniono bowiem, że wchłanialność witamin może być kilkukrotnie wyższa w przypadku spożywania napojów, które lepiej też się trawią.

Jakie soki pić

Wybierając soki powinniśmy zawsze sprawdzać ich składy, ponieważ często, zwłaszcza w produktach dostępnych w popularnych dyskontach, roi się w nich od niepotrzebnych substancji takich jak: cukier, mnóstwo niepotrzebnych konserwantów i barwników. Soki, w szczególności te owocowe, nie powinny być dosładzane ani cukrem, ani stewią, ani żadnym innym słodzikiem. Należy wystrzegać się produktów, których lista składników przypomina tablicę Mendelejewa, gdyż nie wróży to dobrze. Na ogół im krótszy ich spis, tym lepszy i naturalniejszy jest napój. Seniorzy przy wyborze soku powinni zwrócić też uwagę na to, żeby nie było w nim dodatku wody, ponieważ mniejsza zawartość owocowej pulpy przekłada się na niższe stężenie witamin.

Tysiące smaków do wyboru

Najpopularniejszym sokiem, za którym przepadają niemal wszyscy, jest sok jabłkowy – w jego przypadku w parze z doskonałym smakiem idą też liczne korzyści dla zdrowia, udowodniono bowiem zdolności tego produktu do hamowania rozwoju chorób krążenia, raka. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C zwiększają też odporność oraz pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu. Ponieważ jabłka doskonale łączą się z innymi owocami, na ich bazie można tworzyć prawdziwe super-soki, które wesprą organizm na wiele różnych sposobów. Na przykład dodatek żurawiny wspomoże pracę nerek oraz obniży poziom cukru we krwi, z kolei mieszanka z czarnym bzem wpłynie pozytywnie na przemianę materii oraz przyniesie ulgę w stanach zapalnych żołądka. Obok napojów na bazie owoców, seniorzy powinni pić też soki warzywne, takie jak sok pomidorowy, który jest bogatym źródłem likopenu, który chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Co ciekawe, substancja ta jest lepiej przyswajalna, kiedy dostarczamy ją do organizmu w formie ciekłej.

Picie soków to świetne rozwiązanie dla osób starszych, którym zależy na zachowaniu zdrowia i witalności jak najdłużej, a ponieważ ich wybór jest naprawdę szeroki, nawet najbardziej wybredni seniorzy znajdą smak, który trafi w ich gust.