dieta

Zimowa dieta rozgrzewająca

Zima to wymagający okres dla organizmu, w powietrzu unosi się wiele bakterii i wirusów, które tylko czekają, aby przekazać Ci grypę lub inne choróbsko. Chcąc się przed nimi uchronić zacznij od wzmacniania swojego ciała od wewnątrz, dostarczając mu odpowiednich składników. Rozpocznij od rozgrzewającej diety.

Składniki odżywcze w diecie

Gdy temperatura spada, Twój organizm potrzebuje więcej paliwa, aby utrzymać temperaturę ciała na poziomie 36,6 stopni. Dlatego nie ma się co dziwić, gdy Twój brzuch domaga się kolejnego posiłku. Zwykle kiedy dopada Cię potrzeba uzupełnienia pokarmu, sięgasz po słodycze, ze względu na ich dużą zawartość cukru, to duży błąd. Zamiast przyjmować puste kalorie, sięgnij po produkty, które dostarczą Ci kilku pozytywnie działających składników jednocześnie. Możesz np. wybrać jogurt, kefir lub maślankę, nabiał zawiera probiotyki podnoszące odporność organizmu. Związkami jakie z pewnością przydadzą się Twojemu układowi immunologicznemu są wszelkie kiszonki, kapusta czy ogórki, mające w swoim składzie ważne dla ciała przeciwutleniacze i kwas mlekowy. Pamiętaj również o minerałach, najważniejszymi z nich w okresie zimowym są: selen, żelazo i cynk. znajdziesz je w mięsie, rybach, warzywach strączkowych i produktach pełnoziarnistych. Natomiast potrzebną dawkę flawonoidów zapewnisz sobie wypijając wieczorem kubek zielonej herbaty, najlepiej z dodatkiem owoców, które oprócz poprawy smaku, wniosą potrzebną antyoksydację.

Witaminy

pomidoryO świeże cytrusy w okresie zimowym trudno, dlatego uzupełnianie poziomu witaminy C powinno odbywać się przy każdym posiłku spożywanym w ciągu dnia. Wśród polskich owoców jej wysoką zawartość mają śliwki, maliny i wiśnie. Możesz wykorzystywać je w postaci mrożonej lub sięgnąć po pyszne przetwory. Witaminą najbardziej lubianą przez oczy jest z pewnością A, jej dużą zawartość mają czerwone pomidory. Konsystencją, która pozwala przyjąć jej najwięcej za jednym razem jest sok. Wybierz ten przecierowy, aby zapewnić sobie przy okazji potrzebną dawkę błonnika. Wspomniany wyżej składnik obecny jest ponadto w mirabelkach, morelach i brzoskwiniach, typowo letnie pestkowce są doskonałe do produkcji kompotów i dżemów. To świetne propozycje na podwieczorek dla wybrednych maluchów. Chcąc mieć pewność, że Twoim dzieciom nie brakuje witamin, podawaj im np. pyszne domowe naleśniki z owocowym nadzieniem.

Rozgrzewaj się od środka

Organizmowi można odrobinę pomóc, dostarczając składników, które naturalnie podnoszą temperaturę ciała. Przyprawy takie jak imbir, papryczka chili, pieprz czy kurkuma zawierają kapsaicynę. Ten alkaloid pobudza trawienie, zmuszając w ten sposób narządy do zwiększenia intensywności swojej pracy, w efekcie ciepłota organizmu podnosi się. Jednocześnie pomaga to w spalaniu kalorii. Niestety nie każdemu ich smak przypadnie do gustu. Dlatego chcąc podawać je wszystkim członkom swojej rodziny wybierz sok jabłkowy wzbogacony przyprawami korzennymi. Słodki smak owoców sprawia, że napój jest smaczny i łatwo przyswajalny, również przez dzieci. Dodatkowo w swoim składzie zawiera cynamon i goździki, które działają antywirusowo i antybakteryjnie, co znacznie zmniejsza ryzyko zachorowań.

Zimowa dieta nie musi być nudna i pełna wyrzeczeń. Komponując jadłospis dla siebie i całej rodziny nie zapominaj o produktach bogatych w witaminy i związki mineralne. Zwracaj szczególną uwagę na obecność w posiłkach żelaza, selenu, cynku, witamin A i C, a także niezbędnych przeciwutleniaczy. Przy odpowiednim menu chłodne dni nie będą Ci straszne.