kompoty

A do obiadu… tradycyjny kompot!

Tradycyjny niedzielny obiad wielu z nas kojarzy się ze smakiem domowego kompotu. Zwykle gotowała go babcia, a jego aromatu nie dało się porównać do niczego innego. Niestety zwyczaj przygotowywania pysznego wywaru z owoców powoli zanika. Dzieje się tak głównie przez wypierające go kartonikowe lub gazowane napoje. Mimo rosnącej świadomości wśród konsumentów często decydujesz się na te produkty w sklepie, ponieważ są łatwo dostępne i gotowe do spożycia. Często usprawiedliwieniem jest brak czasu oraz nieprawdziwe przeświadczenie, że przygotowywanie domowych przetworów jest pracochłonne i skomplikowane. Czy na pewno? W poniższym tekście dowiesz się jak łatwo i szybko powrócić do starej, dobrej tradycji!

Przygotowanie

Od czego zatem zacząć przygotowania kompotu? Od głównego składnika, czyli wody. Do dużego garnka wlej dwa litry, ustaw na średnim ogniu, w międzyczasie obierz pół kilograma wybranych owoców, następnie dodaj do gotującej się wody. Teraz możesz ją posłodzić, chyba, że zdecydujesz się na zdrowsze rozwiązanie. Wywar owocowy gotuj do momentu zmiany koloru, pamiętaj, żeby zachować jak najwięcej witamin – powinno to być do 30 min, później substancje odżywcze znikną.

W zależności od pory roku, możesz wykorzystać inne, dostępne sezonowo składniki. Wczesną wiosną pojawia się piękny czerwony rabarbar, do którego idealnie pasują ziarenka wanilii, śmiało dodaj je do swojego wywaru. Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu łodyg. Na przełomie maja i czerwca w ogródku znajdziesz agrest i pierwsze borówki, to również doskonały pomysł na świeży kompot. Jeżeli nie dodajesz do swojego napoju cukru, idealnym dopełnieniem będą naturalne syropy. Do jagód dodaj malinowy, aby nadać wywarowi nieco słodyczy. Latem spectrum owoców bardzo się poszerza, w sadach znajdziesz pierwsze jabłka, a na targach między innymi maliny, czereśnie i truskawki. Do odmian bardzo słodkich idealnym dopełnieniem będzie syrop wiśniowy, nadający im nieco kwaskowatości. Pora roku, która najbardziej interesuje wszystkich w listopadzie to jesień, czyli zdecydowana dominacja różnych odmian śliwek – możesz dodać do nich odrobinę syropu z malin i aronii, uzyskując niepowtarzalny smak lub zdecydować się na wersję bardziej jesienną, dodatkowo wkładając do wywaru laskę cynamonu. Zimą również nie rezygnuj z domowych kompotów, w okresie letnim podziel owoce na małe porcje i zamroź, z łatwością wykorzystasz je w późniejszych, zimnych miesiącach.

Powrót do tradycji

słoikiZmiana przyzwyczajeń i odrobina wysiłku w przygotowaniu domowych kompotów z pewnością wpłynie korzystnie na walory smakowe oraz zdrowotne Twojej rodziny. Zamiana cukru na naturalne syropy z domu Rembowskich dostarczy Ci nieograniczonych możliwości w komponowaniu składników, co zaskoczy Twoich najbliższych. Pamiętaj, że warto decydować się i podtrzymywać tradycyjne rozwiązania, są nie tylko korzystne dla Twojego organizmu, ale też zapewniają niepowtarzalne, oryginalne smaki, których nie zapewnią Ci gotowe napoje w kartonie. Własnoręcznie przygotowany kompot nie zawiera konserwantów i innych niepożądanych substancji. Wybierz świadomie, już dziś do obiadu przygotuj domowy kompot!