piernik na święta

Świąteczny piernik z wiśniowym akcentem

Nieodzownym elementem każdych Świąt Bożego Narodzenia są przepyszne, słodkie wypieki, które każdego roku powstają w naszych domach. Na wigilijnych stołach królują przede wszystkim tradycyjne ciasta, takie jak serniki, torty, czy makowce. Nie można również zapomnieć o świątecznym pierniku z wiśniowym akcentem – w jaki sposób go przygotować?

Świąteczny piernik – jaka jest jego historia?

Tradycyjne ciasto piernikowe jest kojarzone w naszym kraju głównie z Toruniem i legendą o młodym piekarzu Bogumile. Wbrew pozorom, historia piernika zaczyna się jednak zdecydowanie wcześniej, bowiem sięga czasów starożytnych. Prawdopodobnie już w książkach kucharskich z okresu rzymskiego pojawiają się wzmianki o aromatycznych ciastkach nazywanych miodownikami, które były doprawiane za pomocą pieprzu. Według kolejnych, zachowanych do dnia dzisiejszego przekazów popularność piernika na terenie Europy była wyraźnie zauważalna od XIII w. i wiąże się z napływem różnego rodzaju przypraw, w tym także korzennych, dodawanych do pierników. W Polsce zwyczaj pieczenia pachnących ciastek z miodem pojawił się w wyniku kontaktu z niemieckimi osadnikami, a dzięki swojego dogodnemu położeniu to właśnie Toruń, zlokalizowany nieopodal głównych szlaków handlowych, stał się historyczną stolicą piernika.

Piernik z wiśniami

Piernik z wiśniamiDługa historia piernika sprawiła, że powstało mnóstwo przepisów łączących tradycyjne, miodowe ciasto z dodatkami w postaci owoców, bakalii, czy orzechów. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia często przygotowuje się piernik w kostce lub mniejsze pierniczki, wzbogacone o wiśnie, ponieważ ich lekko kwaśny, charakterystyczny posmak doskonale komponuje się z wyrazistym, korzennym zapachem miodowego ciasta. Co równie istotne, wiśnie pomimo dość dużej zawartości wody, stanowią źródło wielu składników odżywczych i witamin. Dzięki ich spożywaniu poprawia się praca serca, a także spada ilość wolnych rodników, mających wpływ na powstawanie zmian nowotworowych w organizmie. Dodatkowo, zawarty w wiśniach potas efektywnie usuwa nadmiar szkodliwych soli, natomiast błonnik zmniejsza poziom “złego” cholesterolu, przyczyniającego się do występowania chorób układu krwionośnego.

Jaki piernik upiec na Święta?

Przygotowując idealny piernik na Święta, należy sięgnąć po wysokiej jakości składniki, dzięki którym nasze ciasto będzie naprawdę smaczne. Do wykonania aromatycznego ciasta z pewnością przydadzą się mąka pszenna, miód, mleko, jajka, kakao, cynamon, a ponadto kardamon i cukier puder. W przypadku popularnej kostki piernikowej, istotne jest to, aby tworzące ją ciasto nie było przesuszone, lecz świeże i delikatnie wilgotne. Przygotowaną w odpowiedni sposób piernikową bazę najlepiej uzupełnić wiśniowymi konfiturami z ekologicznych sadów, zachwycającymi intensywnym smakiem. W przeciwieństwie do zwykłych dżemów, nie posiadają one nadmiernej ilości cukru, a całe owoce, pozbawione pestek bez wątpienia stworzą przepyszne połączenie z pachnącym, piernikowym ciastem.