Napoje latem

Co pić w czasie upałów?

Ci, którzy uwielbiają lato, wychodzą na słońce, gdy tylko mogą i cieszą się jego żarem. Inni na samą myśl o upale tracą humor, wyobrażając sobie zatłoczone autobusy i wszelkie inne niedogodności, które przynosi najcieplejsza pora roku. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, wysokie temperatury przyjdą i do Ciebie, a wtedy najważniejsze będzie regularne nawadnianie organizmu. W tym tekście dowiesz się, co najlepiej pić latem.

Upały a nawadnianie organizmu

Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o napoje, zazwyczaj jest woda. Okazuje się, że choć na czas upałów wciąż jest zalecana, to przy jej spożywaniu warto mieć kilka rzeczy na uwadze. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, że przy wysokich temperaturach od kranówki zdecydowanie lepsza będzie woda średnio- lub wysokomineralizowana zawierająca duże stężenie takich składników jak magnez czy wapń. Jednak pocąc się tracimy głównie sód, chlor i potas, czego nie można uzupełnić tym napojem. Wodę można co prawda więc lekko posolić, ale nie jest to konieczne – lepiej dodać do niej zielonego ogórka, który polepszy jej smak i dostarczy Ci potasu.

Najlepsze soki na upały

Woda z owocamiDobrym sposobem na to, by uzupełnić składniki mineralne tracone przez intensywne pocenie się jest picie soków. Absolutnie najlepszym wyborem będą pomidorowe, które są świetnym źródłem potasu, a tuż obok nich morelowe, truskawkowe i czereśniowe. Pomidorowy natomiast można dodatkowo nieco posolić, aby dodać mu wyraźniejszego smaku, a organizmowi dostarczyć nieco sodu. Innym sokiem, po który warto sięgnąć, gdy z nieba leje się żar, jest ten o smaku gruszkowym. Można oczywiście zjeść i owoc w formie stałej, ale sok pozwoli nam ugasić pragnienie i dodatkowo nas nawodni.

Czego nie pić przy wysokich temperaturach?

Teraz kilka słów na temat tego, czego lepiej unikać podczas gorących dni. Na pierwszy ogień idzie oczywiście alkohol – nie dość, że odwadnia i powoduje wahania ciśnienia, to jeszcze zwiększa ryzyko groźnego udaru cieplnego. Warto też ograniczyć spożycie kofeiny, a więc kawy i coli oraz zredukować ilość mocnej, czarnej herbaty. Można je zamienić na herbatki miętowe lub zielone, które świetnie orzeźwiają organizm.

Ciepłe, słoneczne lato stwarza okazję do wielu cudownych chwil spędzonych na plaży, w ogrodzie czy w miejskim parku. Aby jednak w pełni się nim cieszyć, trzeba zadbać o to, by dobrze się nawadniać – wpłynie to nie tylko na to, jak się czujesz, ale i na to, jak wyglądasz. Jeśli chcesz mieć przyjemne wakacje, pamiętaj, by regularnie pić duże ilości wody i soków!