Owoce przed i po treningu

Owoce przed i po treningu

Dieta w treningu jest bardzo istotnym elementem, niezależnie od tego czy jesteś na etapie budowania masy mięśniowej czy zrzucania kilogramów zbilansowane, pełnowartościowe posiłki pozwolą Ci szybciej osiągnąć upragniony efekt. W skład jadłospisu powinny wchodzić zarówno białka, jak i węglowodany. Dobrym źródłem cukrów, naturalnego pochodzenia są owoce. Jakie wybierać przed, a jakie po ćwiczeniach?

Owoce przed treningiem

Statystyki pokazują, że najwięcej osób preferuje wieczorne pory treningów, jest to związane z pracą i innymi obowiązkami w ciągu dnia. Przed ćwiczeniami ważne jest uzupełnienie składników, które zostały zużyte w ciągu całodziennego funkcjonowania – przede wszystkim glikogenu wytwarzanego przez wątrobę. Dlatego organizm potrzebuje przed wysiłkiem węglowodanów, aby zamienić je w niezbędną do rozbudowy mięśni glukozę. Posiłek nie powinien być jednak obciążający, aby niepotrzebnie nie hamować pracy mięśni. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są owoce. Zawierają fruktozę, która doskonale sprawdzi się w roli uzupełniania węgli. Oprócz przyrostu energii dostarczą one również odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Jakie owoce przed treningiem sprawdzą się najlepiej? Z łatwiej dostępnych: jabłka, gruszki, winogrona, truskawki i maliny, natomiast z egzotycznych propozycji: melony i arbuzy. Pamiętaj jednak, aby ich ilość przeliczać na masę swojego ciała. Standardowa ilość fruktozy przyjmowana przez dorosłego człowieka o średniej aktywności nie powinna przekraczać 50 g. Mimo ostatnich dyskusji w świecie sportu nad niezbędnością glukozy w diecie sportowca, nikogo nie należy przekonywać, że wciąż stanowi ona lepszy wybór niż czekolada czy cukierki.

Owoce po treningu

bieganieDobry trening to taki, po którym jesteś spocony i czujesz się wykończony. Właśnie proces pocenia się jest kluczowy w komponowaniu diety sportowca. Wraz z wodą, uciekają z organizmu cenne składniki odżywcze, ponadto podwyższona temperatura ciała wzmaga metabolizm, a ten oczyszcza przewód pokarmowy szybciej, zabierając ze sobą nie tylko glikogen z wątroby, ale także witaminy i minerały, które nie zdążyły się jeszcze wchłonąć przez jelita. Dlatego po ćwiczeniach warto sięgnąć po bogate w składniki odżywcze owoce. Należy sięgać po takie, które wykazują wysoką zawartość witaminy C, A czy B. Fruktoza w takiej sytuacji nie zrobi organizmowi krzywdy, wręcz przeciwnie pozwoli na szybszą regenerację. Polecane owoce po treningu to: wiśnie, brzoskwinie, jabłka, winogrona i truskawki. Dobrym pomysłem jest połączenie ich z proteinami, przygotowując na przykład przekąski z ryżu i musu jabłkowego.

Owocowe suplementy

Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia i unikasz owoców z obawy przed fruktozą, pamiętaj, że nie musisz się jej wystrzegać! Owoce przed i po treningu wniosą do Twojego jadłospisu bardzo wiele dobrego, między innymi węgle, witaminy i minerały. Dieta sportowca nie musi bazować na mlecznych koktajlach białkowych, na które spora część ludzi reaguje alergicznie, ale dzięki owocowym przetworom może być smaczna i zdrowa.