Desery z eliksirem z kwiatu bzu czarnego
Eliksir to bardzo gęsty napar z kwiatów bzu czarnego, z odrobiną cukru trzcinowego i cytryny. Można go pić samodzielnie na ciepło lub zimno, ale również użyć w kuchni, między innymi do przygotowania pysznych deserów – przedstawiamy kilka takich propozycji.
Domowe gofry
Kiedy lato jest w pełni, jednym z najczęściej wybieranych smakołyków są gofry. Można je kupić na ulicznych stoiskach i w cukierniach, ale zrobione samodzielnie z pewnością będą smakowały wyjątkowo. Wystarczy zmiksować w misce mąkę, cukier, jajka, mleko i roztopione masło, a gotową masę zapiec w gofrownicy. Już po kilku minutach gofry są gotowe do polania eliksirem – smakosze mogą dodać również warstwę bitej śmietany.
Nietypowe naleśniki
Przepis na naleśniki zna chyba każdy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by go delikatnie urozmaicić. Oprócz standardowych składników, potrzebne będą również baldachy kwiatów czarnego bzu. Należy je kolejno chwytać za łodyżki, obtaczać w cieście naleśnikowym i smażyć na rozgrzanym tłuszczu. Po zdjęciu z patelni nie można zapomnieć o odcięciu ogonków oraz odsączeniu ich z nadmiaru tłuszczu.. Eliksir nada potrawie bardziej zdecydowany smak, który podkreśli walory aromatyczne kwiatu z czarnego bzu.
Ciasta dla każdego
Każda gospodyni ma swoje sprawdzone i używane od lat receptury, dzięki którym w krótkim czasie wyczarowuje smakowite ciasta. Co ciekawe, do wielu z nich doskonale pasuje polewa w postaci pysznego eliksiru z kwiatów czarnego bzu. Można wymienić wszelkiego rodzaju szarlotki, placki drożdżowe z owocami oraz sernik na zimno. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dowolnie wydłużać tę listę o kolejne pozycje pamiętając, że smak naparu jest intensywny, więc lepiej go wkomponować w towarzystwo bardziej delikatnych nut.
Bzowy budyń
Budyń z paczki? Nie ma sensu go kupować, skoro można zrobić zdecydowanie zdrowszą, domową wersję. Będzie potrzebna mąka ziemniaczana, cukier, żółtka, mleko oraz oczywiście eliksir bzowy. Wszystkie składniki, poza płynami, należy wymieszać w rondelku, a następnie podgrzewać, stopniowo dodając mleko. Kiedy masa zacznie już gęstnieć, dodajemy także eliksir, cały czas mieszając. Już po chwili można się raczyć niepowtarzalnym budyniem o smaku kwiatów bzu – takiego deseru nie da się kupić w sklepie!
Wiosenne lody własnej roboty
To idealna propozycja dla amatorów smakołyków na zimno. W misce umieszczamy po 300 ml mleka i śmietanki 30% oraz 2 garści drobnych kwiatów bzu, przykrywamy ją i zostawiamy na noc w lodówce. Następnego dnia dodajemy 4 żółtka roztrzepane z odrobiną cukru, 100 g miodu i pół szklanki eliksiru. Całość podgrzewamy w kąpieli wodnej, a następnie wkładamy do zamrażarki na 4 godziny, co jakiś czas wyjmując i intensywnie mieszając. W efekcie uzyskujemy kwiatowe lody o przepysznym smaku bzu!
Dzięki eliksirowi z kwiatów czarnego bzu desery uzyskują właściwości prozdrowotne. Składnik jaki stanowi kwiat tego ziela ma działanie przeciwzapalne, łagodzi objawy przeziębienia oraz wspomaga przemianę materii. Zdecydowanie więc warto mieć go w swojej kuchni i wykorzystywać na coraz więcej sposobów.