aronia

Tego o aronii jeszcze nie wiecie

Aronia niestety nie cieszy się zbyt dużą popularnością, głównie dlatego, że owoce zerwane bezpośrednio z krzewu są niezwykle cierpkie w smaku. Jednak odpowiednio przygotowane, na przykład w formie soku, znacznie zyskują na smaku. Owoce aronii dodatkowo mają niezwykłe właściwości zdrowotne, dlatego warto włączyć je do swojej diety. Co ciekawe, aronia upodobała sobie europejski klimat, dzięki czemu jest dostępna na polskim rynku. Dlaczego warto przekonać się do aronii? Jakie właściwości specjalne mają jej owoce?

Działanie zdrowotne – zapobieganie chorobom

Owoce aronii są bardzo skuteczną formą profilaktyki przed najważniejszymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak nadciśnienie czy miażdżyca. Korzystne działanie na naczynia krwionośne mają zawarte w owocach, rutyna i antocyjany, które wzmacniają i uelastyczniają ściany, dzięki czemu zwiększa się ich przepuszczalność, zapobiegając miażdżycy. Ponadto, przetwory z aronii reguluje nadciśnienie tętnicze oraz zapobiegają odkładaniu się cholesterolu.

Przeciwutleniacze i ich działanie

aroniaOwoce aronii chronią organizm przed wieloma chorobami, między innymi serca, ale także wszelkiego rodzaju nowotworami. Zawdzięczają tę właściwość witaminie P, bogatej w przeciwutleniacze, które wraz z witaminą C chronią organizm przed wolnymi rodnikami, które mogą prowadzić do powstawania komórek rakowych w organizmie. Jednak to nie wszystkie korzyści zapewniane przez przeciwutleniacze – w połączeniu z działaniem minerałów, które również możemy znaleźć o owocach aronii, mają bardzo dobry wpływ na wzrok, zapobiegając takim chorobom jak jaskra czy zaćma, a także niwelują negatywne skutki promieniowania monitorów, dzięki czemu jest szczególnie zalecana dla osób pracujących przed komputerem. Bogactwo w witaminy i minerały, których lista jest zdecydowanie dłuższa, czyni aronię doskonałym składnikiem suplementów diety.

Wpływ aronii na urodę

Przetwory z aronii zaleca się szczególnie paniom, które dbają o swój wygląd, ponieważ owoce te, poza działaniem zdrowotnym, mają także właściwości istotne dla urody. Zatrzymują procesy starzenia, działają przeciwzmarszczkowo oraz poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci – wszystko dzięki kompleksowemu działaniu przeciwutleniaczy i rutyny. Jej działania wzmacniające naczynia krwionośne skutecznie zapobiegają także występowaniu żylaków.

Nie bez powodu owoce aronii nazywane są bombą witaminową – bogactwo witamin i minerałów w nich zawartych niezwykle skutecznie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Jeśli dorzucimy do tego doskonały smak po odpowiednim spreparowaniu oraz właściwości zatrzymujące starzenie, mamy specyfik nadający się dla człowieka w każdym wieku. Warto więc sięgnąć po sok aroniowy, zarówno dla smaku, jak i zdrowotności.