kwiatyczarnegobzu

Kwiaty czarnego bzu – zdrowie i smak na wyciągnięcie ręki

Niemal na całym świecie można natknąć się na krzewy czarnego bzu, ale na ziemiach polskich od zarania dziejów miały one szczególne znaczenie. Przypisywano im magiczne właściwości i otaczano czcią. W medycynie ludowej od zawsze stosowano jego owoce, o czym na pewno wiele osób słyszało, ale co ciekawe, odkryto również wyjątkowe właściwości kwiatów i doceniono ich smak.

Dary bzu zbiera się dopiero, kiedy są w pełni dojrzałe. Świeże, nieprzetworzone owoce są trujące, ale w przypadku kwiatów nie ma takiego zagrożenia. Bez obaw można je ścinać w okresie kwitnienia, a więc od maja do lipca – najlepiej o poranku, w suche dni. Po zebraniu baldachy przebiera się, żeby usunąć zanieczyszczenia, a następnie związuje w bukiet i zostawia do wysuszenia. Zachowują wtedy wszystkie swoje właściwości, ale żeby przyspieszyć ten proces, wystarczy je wsadzić do lekko nagrzanego piekarnika, wtedy również niewiele tracą. Tak zakonserwowane mogą być wykorzystywane w kuchni przez cały rok.

eliksir z kwiatu czarnego bzuWśród wielu specjałów, które można z nich zrobić, zdecydowanie najpopularniejszy jest napar. Kwiaty bzu same lub z dodatkiem ziół czy owoców można parzyć na tej samej zasadzie, co herbatę. Wystarczy 30 gramów płatków zalać 0,4 litra wrzątku, odczekać 10 minut i przecedzić. Picie go w zimowe wieczory przywołuje zapach wiosny i poza korzystnym wpływem na zdrowie, pozwala nam się zrelaksować. Na bazie naparu można przygotować również rodzaj syropu – eliksir dodając cukier i cytrynę, który jest jeszcze lepszy w smaku i można raczyć się nim zarówno na ciepło, jak i na zimno dodając kostkę lodu… Wystarczy nam na dłużej, jeżeli pije się w formie rozcieńczonej jako napój, a bez dodatku wody świetnie nadaje się do polewania deserów. Kwiatowy wyciąg ziela służy też jako płukanka do jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych. Poza tym, baldachy nadają się do spożycia same w sobie. Kwiat czarnego bzu możemy również wykorzystać w naszej kuchni jako atrakcję kulinarną, wystarczy je usmażyć w cieście na głębokiej patelni.

Spożywanie kwiatów czarnego bzu w jakiejkolwiek postaci ma zbawienny wpływ na zdrowie. Idealnie sprawdzają się w okresie przeziębień, bo rozgrzewają i wspomagają odkrztuszanie. To zdecydowanie mniej inwazyjny sposób, niż łykanie chemicznych syropów i tabletek przy pierwszych objawach. Warto więc korzystać z tego, co oferuje natura.

Kwiaty, nie mówiąc już o owocach bzu są również źródłem antyoksydantów. W kosmetologii panuje obecnie trend na wymyślanie coraz to nowych specyfików, które zwalczają wolne rodniki i w ten sposób spowalniają proces starzenia się, ale przecież nie potrzeba drogich kremów, by dostarczyć organizmowi przeciwutleniaczy.

Do kolejnych z wielu właściwości tej niezwykłej rośliny należy zaliczyć zdolność do oczyszczania ciała z toksyn i łagodzenia objawów alergii (szczególnie kataru). Do tego ma działanie antywirusowe, więc tak naprawdę sprawdza się jeszcze przed wystąpieniem konkretnych objawów. Choć plusów dla zdrowia jest całe mnóstwo, warto dodać, że już sam smak i zapach czarnego bzu powinien być wystarczającą zachętą do włączenia go do swojej diety, tym bardziej, że jest w zasięgu ręki.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego
sięgnij po napój z kwiatu czarnego bzu 250 ml lub eliksir z kwiatu czarnego bzu 500 ml.