sok

Jak rozpoznać zdrową żywność?

Obecnie w sklepach możemy zauważyć sporą paletę produktów spożywczych oznaczonych etykietą zdrowej ekologicznej żywności. Jednak, czy towary te faktycznie należą do grupy zdrowych przetworów? Coraz więcej firm stosuje zabiegi marketingowe, aby zwabić klientów do zakupu swojego wyrobu. Warto się przed tym uchronić w bardzo prosty sposób – zwróćmy uwagę na etykietę, cenę oraz miejsce kupowanych przez nas artykułów, a z pewnością w naszych domach znajdą się te pełnowartościowe.

Jak rozpoznać produkty ekologiczne?

Wybierając zdrową żywność musimy zwrócić uwagę na to, czy posiada ona charakterystyczny symbol unijnego certyfikatu, jakim jest zielony listek z 12 gwiazdkami. Jeśli na opakowaniu nie znajdziemy takiego znaku, nie mamy żadnych przesłanek, aby sądzić, że jest on ekologiczny. Dodatkowo na opakowaniu odnajdziemy krótkie informacje o pochodzeniu produktu oraz oznaczenie, czy pochodzi on z Unii Europejskiej. Jakie jeszcze symbole charakterystyczne wskazują na zdrową  żywność? Na pewno znacznie różni się ona od tej powstającej na drodze intensywnej produkcji przemysłowej. Nie jest tak szeroko dostępna i pod względem ilości znacznie odbiega od wielkości produkcji konwencjonalnych. Wszystko za sprawą naturalnej ochrony owoców i warzyw oraz  rezygnacji z nawożenia chemicznego. Z pewnością walory smakowe i prozdrowotne takiej żywności przewyższają walory estetyczne artykułów masowej produkcji.

Co oznacza, że produkt jest zdrowy?

Zdrowa żywność to ta niezawierająca substancji konserwujących i powstająca w sposób szanujący naturę. Nie wykorzystuje się w niej organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO), a w przypadku roślin dba się o glebę, w której rosną poprzez ograniczenie stosowania nawozów i środków użyźniających. Podlega ona specjalnym zasadom produkcji, przetwórstwa, pakowania, transportu, a także przechowywania, dzięki czemu produkty te mogą zyskać miano prozdrowotnych, ekologicznych.

owoceIle kosztuje zdrowa żywność?

Z oczywistych względów zdrowa żywność jest droższa od tej “zwykłej”. Spowodowane jest to bardziej czasochłonnym i wymagającym procesem produkcji, a także małą skalą rynku ekologicznego. Należy również do tego doliczyć koszty pracy, która jest najczęściej wykonywana ręcznie. Powodu nieco wyższych cen takich produktów możemy doszukiwać się także w wysokich marżach narzucanych przez sklepy, jednak za ich dobrą jakość warto zapłacić odrobinę więcej. Sytuacja ma się lepiej w dużych miastach, gdzie powstają kooperatywy, które pozwalają zamawiać większą ilość towaru przy wynegocjowaniu satysfakcjonującej ceny.

Gdzie kupować zdrową żywność?

Możemy ich dokonać w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością, posiadającą najwyższą jakość potwierdzoną wieloma certyfikatami. Jeśli nie mamy do nich dostępu, dobrym wyborem będą sklepy internetowe, które obecnie cieszą się bogatym asortymentem w przystępnych cenach.

Zakup prozdrowotnych produktów stał się w dzisiejszych czasach pewnego rodzaju modnym trendem. Duże zainteresowanie takimi ofertami sklepów pozytywnie wpływa na poprawę funkcjonowania naszego organizmu i zdrowia, a także przybliża nas do życia w zgodzie z naturą.