mięta

Mięta i jej pomocne właściwości dla Twojego organizmu

Mięta jako orzeźwiająca i aromatyczna roślina często łączona jest z owocami, aby nadać napojom, deserom i potrawom niepowtarzalny smak. Warto pamiętać jednak, że nie jest to jedyny powód stosowania tego popularnego zioła. Równie ważne lub nawet istotniejsze są jego liczne właściwości prozdrowotne od wieków doceniane w medycynie.

Dla dobrego trawienia

Najpopularniejszym zastosowaniem mięty jest łagodzenie dolegliwości związanych z pracą układu pokarmowego. W formie naparu lub olejku podaje się ją osobom cierpiącym na przykład z powodu wzdęć lub zaparć. Chętnie sięgają po nią również kobiety w ciąży, by wspomogła je w walce z porannymi mdłościami. Po wypiciu działa kompleksowo – zwiększa ilość soku żółciowego w żołądku, dzięki czemu przyspiesza trawienie pokarmów, a przy tym rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Odkryto także jej skuteczność w walce z bakteriami salmonelli, gronkowca czy E-coli, które są poważnym zagrożeniem dla organizmu.

Na problemy oddechowe

W formie olejku, miętę pieprzową stosuje się przy leczniczych inhalacjach, które można łatwo przeprowadzić nawet w warunkach domowych. Przynosi to ulgę gardłu i oskrzelom, a poza tym, udrażnia nos oraz zatoki. Dzięki wdychaniu przez dłuższy czas miętowych oparów, drogi oddechowe ulegają znacznemu rozszerzeniu, dzięki czemu poddana kuracji osoba może wreszcie odetchnąć pełną piersią. Warto zauważyć, że żucie liści tej rośliny od lat było również sposobem na odświeżenie oddechu, co docenili współcześni producenci pasty do zębów, gum, pastylek i cukierków.

mięta

Terapia antystresowa

Nieco mniej znane, ale przecież równie istotne jest działanie mięty na układ nerwowy. W dzisiejszych czasach, to właśnie nerwobóle i migreny należą do najczęstszych problemów zdrowotnych – okazuje się, że dzięki naturalnym metodom, da się je zniwelować. Picie tego pożytecznego zioła często bywa receptą na zaburzenia snu. W formie naparu lub z sokiem, pozwala uspokoić się po ciężkim dniu, natomiast jako okład z przegotowanych liści pomaga w walce z napięciowym bólem głowy.

Przeciw infekcjom

W sezonie jesienno-zimowym, kiedy ryzyko zachorowań znacznie się zwiększa, warto sięgać po miętę szczególnie często i to zarówno w momencie występowania objawów, jak i zapobiegawczo. Objawowo, ponieważ zawarty w niej mentol działa przeciwbólowo, a ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zapobiegawczo, bo dostarcza organizmowi dawki witaminy C i A, żelaza, magnezu oraz innych składników cennych w procesie zwiększania odporności.

Miętę można hodować samemu lub kupić w prawie każdym sklepie zielarskim i spożywczym. Sprawdza się jako dodatek do wody, deserów, sałatek i sosów, a przede wszystkim, jest nieodłącznie kojarzona z sokiem jabłkowym, z którym tworzy pyszne i zdrowe połączenie.