murzynek

Murzynek z dżemem – gwiazdkowa tradycja

Chyba każdy choć raz próbował domowego ciasta czekoladowego zwanego potocznie murzynkiem. Swoją popularność deser ten zawdzięcza z pewnością prostocie swojego wykonania, która mimo to daje spektakularny efekt. Ponadto wypiek długo zachowuje świeżość oraz może stanowić doskonałą bazę do tworzenia bardziej udziwnionych słodkości.

Podstawowy murzynek

Składniki potrzebne do przygotowania ciasta znajdują się na ogół w każdej domowej kuchni, są to: mąka pszenna, jaja, masło, proszek do pieczenia, cukier i czekolada. Wszystkie składniki sypkie należy połączyć z roztopioną masą maślano-czekoladową oraz ubitymi jajkami. Następnie wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temperaturze 180 stopni przez niespełna godzinę. Gotowy wypiek powinien być wilgotny, ale nie surowy. Najlepiej sprawdzić to wbijając w jego środek drewniany patyczek lub wykałaczkę, jeżeli nie zostanie na jego powierzchni przyklejone surowe ciasto, deser można wyjąć z piecyka. Jeżeli nie dodajesz do murzynka dodatków, poczekaj chwilę do ostygnięcia, a następnie będzie już gotowy do podania, natomiast jeśli chcesz nieco urozmaicić klasyczną propozycję zajrzyj poniżej.

Dodatki

konfituraDo ciasta czekoladowego pasuje wiele dodatków, mogą to być różnego rodzaju polewy, bakalie, orzechy, konfitury i dżemy. Moment kiedy je dodasz zależy od efektu jaki pragniesz uzyskać. Chcąc otrzymać tradycyjnego przekładańca, po wystudzeniu ciasta, przekrój je na pół, wzdłuż smarując wybranymi przetworami. Jeżeli natomiast zależy Ci na większym przeniknięciu się smaków, do przygotowanej, surowej masy możesz również dołożyć wybrany dżem czy konfiturę, taki sam proces dotyczy bakalii i orzechów. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętaj o dokładnym wymieszaniu całości, zanim wlejesz ciasto do formy. Kolejnym, często wybieranym dodatkiem jest polewa, możesz zrobić ją z rozpuszczonej czekolady, mleka i cukru pudru lub z dodatkiem alkoholu. Możesz także polać ciasto zdrowym i naturalnie słodkim owocowym syropem z ekologicznym cukrem trzcinowym. Wszystko zależy od Twoich preferencji smakowych. Nie zapomnij jednak odczekać, do momentu, aż wypiek nie będzie gorący, ponieważ wybrana glazura może po nim spłynąć. Zasada ta nie działa jedynie w przypadku lukru, który powinieneś nakładać na jeszcze ciepłe powierzchnie.

Świąteczne wersje

Dobry, mocno czekoladowy murzynek może z powodzeniem zastąpić trudny do wykonania tradycyjny piernik staropolski. Wystarczy, że do gotowej masy dołożysz przyprawę i całość przełożysz powidłami śliwkowymi. Stworzenie takiej wersji zajmie Ci około 2 godzin, natomiast przygotowanie tradycyjnego ciasta zajęłoby minimum miesiąc, ponieważ właśnie tyle czasu potrzeba, aby wypiek odpowiednio zmiękł.

Mniej świąteczną ale wciąż zimową propozycją jest połączenie dżemu wiśniowego z drobno rozdrobnionymi orzechami, które możesz umieścić zarówno wewnątrz deseru, jak i na wierzchu. Tu również doskonale sprawdzi się polewa czekoladowa z ulubionym likierem lub syrop z owocami. Ostatni, nowoczesny przepis to uzupełnienie podstawowego ciasta o konfiturę z czarnej porzeczki i polewę z białej czekolady. Słodki smak został tu przełamany kwaśną nutą, przez co całość staje się niezwykle wytrawna. Dodatkowymi atutami tego deseru są z pewnością walory wizualne, przywołujące na myśl zawsze wyczekiwany śnieg. Dla prawdziwych kulinarnych artystów propozycją są śnieżynki, stworzone ze specjalnej masy cukrowej.

Murzynek to niezwykle proste ciasto, które posmakuje wielu osobom. Dzięki swojej uniwersalności staje się doskonałym pomysłem na świąteczny deser, zwłaszcza w wersji zimowej z korzennymi przyprawami w otoczeniu owocowych dżemów. Ciasto jest doskonałą propozycją zarówno dla wszystkich początkujących, jak i dla osób chcących w czasie świątecznych wypieków dać upust swojej kreatywności. Niezależnie od tego, którym typem jesteś, koniecznie wypróbuj przepis na czekoladowy deser.