oranżada

Pożegnaj szkodliwe napoje – wybierz alternatywę!

Obecnie na rynku producenci prześcigają się w pomysłach na nowe smaki napojów. Ze sklepowych półek kuszą butelki z hasłami typu: nie zawiera cukru, idealny dla sportowców, polecany do Twojej diety itd. Skoro żywność jest tak zdrowa i pozbawiona szkodliwych składników, to jak to się dzieje, że z roku na rok cukrzyca i miażdżyca zbierają coraz większe żniwo? Jakie składniki przyczyniają się do szerzenia chorób cywilizacyjnych?

Słodkie i szkodliwe napoje

O wpływie cukru na organizm napisano już wiele prac, a nawet rozpraw doktorskich, wszyscy są zgodni, że sacharydy są źródłem wielu zaburzeń i w efekcie patogennych schorzeń organizmu. Na przykład w popularnej, gazowanej coli znajduje się aż 8 łyżeczek ,,białej śmierci” w zaledwie 200 ml. Przy spożywaniu jednej puszki tego napoju dziennie znacznie przekraczasz zalecaną normę przyswajania węglowodanów. Na pewno często spotykasz się z napisem ,,produkt niesłodzony” lub ,,bez cukru”, płyn mimo to jest słodki, jak to możliwe? Odpowiedzialne za to są sztucznie wytwarzane słodziki, które wykazują szkodliwe działanie na ludzki organizm. Najpopularniejszym z nich jest aspartam, który rzeczywiście zawiera o wiele mniej kalorii niż klasyczny cukier buraczany, jednak konsument wybierający produkt z taką substancją w składzie powinien liczyć się z efektami ubocznymi przyjmowania tej neurotoksyny. Słodzik zakłóca pracę układu dokrewnego, powodując padaczkę i guzy mózgu. Dodatkowo przechowywany przez dłuższy czas zmienia się w szkodliwy metanol, który następnie przechodzi w formaldehyd i kwas mrówkowy, który z kolei wykazuje silne działanie rakotwórcze.

Inną, często wykorzystywaną substancją słodzącą jest sacharyna, obecna w składzie produktów pod symbolem: E954. W wielu krajach na świecie od kilku lat obowiązuje prawny zakaz stosowania jej w produktach spożywczych. Wobec zakazów producenci coraz częściej wykorzystują syrop glukozowo-fruktozowy, obarczany winą za epidemię otyłości, choroby układu krążenia, cukrzycę typu II i bezalkoholowego stłuszczenia wątroby. Jak głosi ludowa mądrość: z deszczu pod rynnę.

Lepszy smak

Czy wiesz w jaki sposób producenci uzyskują bardzo ciemne kolory swoich napojów? W większości przypadków używa się do tego niebezpiecznej substancji 4-MEI, zapisywaną również jako E150, zwyczajowo nazywanej karmelem, jest on odpowiedzialny za poprawę smaku i aromatu, najnowsze badania potwierdziły jego negatywne działanie na organizm człowieka, dzięki czemu został wpisany na listę szkodliwych składników rakotwórczych. Innym groźnym komponentem jest tartrazyna, to właśnie ona jest odpowiedzialna za piękny pomarańczowy kolor oranżady. Niestety ona również nie należy do najzdrowszych. To jeden z najbardziej niebezpiecznych barwników stosowanych w żywności. U astmatyków i osób z nietolerancją aspiryny może powodować reakcje alergiczne, bezsenność, depresję, nadpobudliwość i dekoncentrację.

Uzależnienia od napojów

napój

Oprócz wywoływania konkretnych chorób i zaburzeń w organizmie napoje słodkie i gazowane wywołują również inne niepożądane skutki, należy do nich uzależnianie od cukru. Sytuacji tej nie należy bagatelizować, podając dziecku codziennie colę, sok multiwitaminę czy inny kupiony w sklepie napój, narażasz je na groźny nałóg, którego bardzo trudno pozbyć się zwłaszcza w młodym wieku. Wzmożone przyjmowanie sacharydów wiąże się z występowaniem w przyszłości licznych chorób.

Mimo, że na temat negatywnego wpływu napojów słodkich i gazowanych mówi się bardzo wiele, wciąż cieszą się one popularnością. Na rynku pojawiają się wciąż nowe produkty o udziwnionych smakach i zastosowaniach. Należy jednak pamiętać, że to co podpisane jako ,,zdrowe” wcale nie musi takie być. Dziś możesz spokojnie dokonać wyboru i zdecydować się na lepszą, równie smaczną alternatywę. Zatem kiedy następnym razem zechcesz sięgnąć po sok jabłkowo-miętowy z marketu, pamiętaj, że istnieją produkty o podobnym smaku, lecz o wiele lepszym składzie.