sokpomidorowy

Sok pomidorowy – dlaczego warto po niego sięgać?

W 1917 roku, gdy w Indianie zaczęło brakować pomarańczy, mężczyzna o nazwisku Louis Perrin zaczął wyciskać sok z pomidorów, by uzupełnić niedobory cytrusowego napoju. Na pewno nie przypuszczał, jakim hitem stanie się jego wynalazek. Dziś w pełni naturalne, zarówno tłoczone, jak i przecierowe soki pomidorowe cieszą się ogromną popularnością, bo są wyjątkowo dobre dla organizmu.

Wartości odżywcze, czyli 100g zdrowia

O tym, że pomidory są zdrowe, wiedzą nawet dzieci. Jeżeli sok z nich zostanie właściwie przygotowany, bez dodatku konserwantów, zachowa swoje wartości odżywcze. Przeciętnie 100g (bez domieszek smakowych, na przykład w postaci innych warzyw lub owoców) dostarcza 17 kcal, 1g białka i 4g węglowodanów. Ponadto zapewnia 9% zalecanej dziennej dawki witaminy A oraz aż 30% witaminy C. Jest również bogaty w potas, czyli jeden z pierwiastków biogennych.

pomidoryPiękno z pomidora

Osoby, które często piją ten naturalny napój, łatwo zauważyć. W jaki sposób? Po prostu bardzo szybko i pozytywnie odbija się to na ich wyglądzie. Zawarty w pomidorach likopen jest popularnym antyoksydantem, spowalniającym proces starzenia się komórek. Najłatwiej zauważalnym efektem jest zdecydowana poprawa kondycji skóry, która staje się gładsza, promienna i miękka w dotyku. Całe ciało skorzysta nie tylko dzięki zwalczaniu wolnych rodników, ale też dzięki wyregulowaniu metabolizmu i przyśpieszeniu spalania tłuszczów. Nic więc dziwnego, że sok pomidorowy często włącza się do diet odchudzających.

Domowe lekarstwo

Coraz więcej osób zamiast sięgać po syntetyczne leki, szuka rad na zwalczenie drobnych dolegliwości wśród darów natury. Sok pomidorowy jak najbardziej nadaje się do postawienia w domowej apteczce! Dzięki wysokiej zawartości błonnika jest bardzo pomocny przy zaparciach, nawet tych przewlekłych. Wystarczy wypicie jednej szklanki każdego ranka, by wspomóc jelita. Sprawdza się także przy bólach stawów, bo pomaga zwalczyć stany zapalne, które są ich najczęściej występującą przyczyną. Co ciekawe, od lat używa się go do zmniejszenia jeszcze jednej przykrej dolegliwości, a mianowicie kaca po zakrapianej zabawie.

By zapobiegać, zamiast później leczyć

Aż trudno uwierzyć jak wielu problemom zdrowotnym można zapobiec pijąc regularnie sok pomidorowy. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że ma on zbawienny wpływ na układ odpornościowy. Dzięki zestawowi witamin i minerałów pomaga skutecznie chronić organizm przed infekcjami. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi, co poprawia krążenie i dobrze wpływa na nasze serce. Naukowe badania dowodzą, że chcąc uniknąć chorób cywilizacyjnych, warto włączyć do swojej diety ten wyjątkowy napój wprost z natury.

Wymienione wcześniej zalety najlepiej dowodzą, że picie soku pomidorowego zdecydowanie się opłaca, choć już sam smak zachęca do jego spożywania.