aronia

Najlepsze pomysły na wykorzystanie aronii w kuchni

Wiele osób sięga po syntetyczne suplementy diety w poszukiwaniu źródła zdrowia i witalności, a tymczasem receptę na to można znaleźć w niejednym polskim ogrodzie. Jednym z owoców, którego wyjątkowe właściwości są coraz bardziej doceniane jest aronia. W kuchni da się wyczarować z niej naprawdę ciekawe przysmaki.

Bez dodatków

Jak większość owoców, aronię można jeść na świeżo tuż po zerwaniu, oczywiście nie zapominając o wcześniejszym umyciu. Tę sezonową przekąskę wystarczy wyłożyć do miseczki, by sięgać po nią pomiędzy posiłkami. To przede wszystkim znacznie lepsze rozwiązanie dla zdrowia niż słodycze. Fani jej smaku nie muszą się martwić, że po sezonie zbiorów nie będą już mogli się nim raczyć, ponieważ nie jest trudno zamknąć go w butelce w formie soku. Nie traci witamin ani składników odżywczych, dlatego z powodzeniem można traktować go jako jedną z pięciu codziennych, zdrowych porcji owoców lub warzyw. Picie go wzmacnia odporność, szczególnie jesienią.

Smaczne przetwory

Z aronii można przygotować także rozmaite przetwory, które wzbogacą dietę, kiedy lato dobiegnie kresu. Bardzo popularny jest prosty sposób na przygotowanie przecieru. Gotuje się go krótko i pod przykryciem, dzięki czemu zachowuje dużą część kwasu askorbinowego. Jeżeli podczas podgrzewania zagęści się go i doda cukier, wyjdzie smaczna marmolada, idealna do smarowania kanapek. W tym samym celu można wykorzystać pyszne dżemy oraz konfitury. Każdy z przetworów da się łatwo urozmaicić, dodając inne owoce. Aronia doskonale komponuje się z jabłkiem, startą skórką cytryny, maliną czy też śliwką węgierką. Tworzenie ciekawych połączeń smakowych ogranicza tylko wyobraźnia.

Na słodko, do kawyaronia

Aronia oraz wykonane z niej przetwory nie są zbyt słodkie same w sobie, dlatego często używa się ich na przykład jako dodatku do mięs lub serów. Miłośnicy deserów nie powinni jednak załamywać rąk, ponieważ równie dobrze można ją wykorzystać jako bazę do słodkości. Gęsty syrop, wzbogacony o ekologiczny cukier trzcinowy świetnie nadaje się do polania porcji lodów lub sernika. Ze słodzonego soku lub ze świeżych, rozgniecionych na miazgę owoców robi się z kolei smaczną galaretkę. Ma ona ogromną przewagę nad tą kupioną w sklepie w formie proszku, ponieważ nie zawiera sztucznych substancji. W ten sposób przerwa na kawę nie musi łączyć się z zaśmiecaniem organizmu kolejną dawką chemii spożywczej.

Bez względu na to, w jaki sposób zechcesz włączyć aronię do swojej codziennej diety, zyskasz bardzo wiele. Przed infekcjami zaczną Cię chronić witaminy A, C, E oraz P, a zawarte w każdej porcji antyoksydanty zlikwidują wolne rodniki, spowalniając tym samym proces starzenia się. Ze względu na bogactwo właściwości odżywczych, często uznaje się ją za najzdrowszy owoc jagodowy na świecie!