gruszki

7 powodów, dla których warto jeść gruszki

Często zapomina się o rodzimych bogactwach naturalnych. Delektując się smakami egzotycznych owoców, nie docenia się rodzimych jabłek i gruszek. Owoce sprowadzane z dalszych części świata zawierają w sobie substancje konserwujące co bardzo obniża ich jakość. Można je co prawda kupić przez cały rok, ale o ileż bardziej cieszą owoce sezonowe dojrzewające na miejscu, które swoją świeżością i zapachem kojarzą się z późnym latem i jesienią, czyli okresem ich zbiorów. Dlatego każdy właściciel grusz może wówczas cieszyć się z ich posiadania. Dlaczego warto się nimi zajadać?

Przekąska lepsza od czekolady

…i równie słodka. Amatorzy słodyczy mogą zrezygnować z podjadania wysokokalorycznych produktów na rzecz zdrowej gruszki, która zawiera tylko 60 kcal i ma mnóstwo wartości odżywczych. Dostarcza sporo energii i jest bezpieczniejszą alternatywą dla łasuchów niż czekolada.

gruszkajescPotrzebny błonnik? Sięgnij po gruszkę!

Dostarczanie organizmowi błonnika przyczynia się do pobudzenia pracy jelit. Jest on substancją pochodzenia roślinnego znajdującą się zwłaszcza w ziarnach, owocach i również w gruszkach. Zaletą spożywania go w formie naturalnej jest fakt, że gruszki może jadać w zasadzie każdy człowiek już od 6 miesiąca życia. Jedynym przeciwwskazaniem jedzenia gruszek są dolegliwości jelitowe oraz te związane z drogami żółciowymi. Jednak ze spożywaniem gotowanych owoców nie ma problemu.

Antyoksydant bogaty w witaminę C

Wystarczy regularnie spożywać gruszki, by zachować młody wygląd na dłużej. To za sprawą występujących w tych owocach antyoksydantów, które usuwają z organizmu rakotwórcze wolne rodniki, przyczyniające się bezpośrednio do postępowania procesów starzenia. Z kolei dzięki witaminie C zawartej w gruszkach można pozbyć się pękających naczynek, zminimalizować ryzyko wystąpienia anemii i odkładania się “złego cholesterolu”.

Słodka lub kwaśna – zdecyduj sam

Dzięki temu, że gruszki dojrzewają nawet po zerwaniu, można samemu wybrać smak spożywanego owocu. Ten świeży, właśnie kupiony, będzie nieco cierpki – wystarczy jednak poczekać kilka dni, by cieszyć się jego soczystym, słodkim smakiem. To ważna właściwość, którą należy brać pod uwagę przy stosowaniu gruszki w kuchni, która posiada szerokie możliwości kulinarne. Może służyć jako dodatek do deserów i mięs, być głównym składnikiem soku, kompotu czy sorbetu, lub zdrową przekąską po zasuszeniu.

Źródło boru i jodu

To wyróżnia gruszki spośród innych owoców, które rzadko zawierają te dwa składniki naraz. Jod wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy odpowiadającą za dobrą kondycję włosów i paznokci. Bor natomiast przyczynia się do poprawienia koncentracji i reguluje pracę mózgu.

Domowe lekarstwo na wszelkie schorzenia

gruszkiprzysmakiNiewiele osób wie, że naparem z gruszek leczy się męczący kaszel i przeziębienia – nawet te silne z towarzyszącą im gorączką. To również dobry środek wspomagający gojenie ran i owrzodzeń, a nawet łagodzący objawy migreny.

Łatwo dostępna – przez cały rok

Jeśli odpowiednio zadba się o gruszki już na etapie zbiorów, to będą mogły być długo przechowywane. Dlatego owoce dostępne są przez cały rok, dzięki czemu możemy cieszyć się ich smakiem w dowolnej chwili. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do ich zakupu jest niewysoka cena, która powinna skłaniać do częstszego sięgania po ten owoc.

Czasem wystarczy dowiedzieć się kilku informacji na temat pozytywnych właściwości określonego składnika spożywczego, by zacząć go doceniać. Gruszka – jeden z bardziej dostępnych w Polsce owoców – zdecydowanie na to zasługuje, bo jej regularne jedzenie może wyjść tylko… na zdrowie!