sokikawa

Sok a kawa z samego rana

Niektóre osoby nie mają problemów z wczesnym wstawaniem, a zbyt długie leżenie w łóżku byłoby dla nich prawdziwą męką. Istnieją też tacy, którzy codzienne pobudki traktują jak “zło konieczne”. Te osoby potrzebują dużo czasu by rozpocząć normalne funkcjonowanie, dlatego często ratują się… kawą. Ten kofeinowy napój jednak wypłukuje z organizmu składniki mineralne i ma krótkotrwałe działanie. Na całe szczęście istnieje inny sposób na pobudzenie organizmu – wystarczy zamienić kawę na sok! Dlaczego?

Codzienna dawka zdrowia i szczęścia

Soki to źródło witamin, głównie: C, A, B, E , β-karotenu oraz składników odżywczych. Dodatkowo wzmacniają odporność organizmu, oczyszczają go z toksyn, a dzięki zawartym w sokach karotenoidom poprawia się nasz humor.

Zastrzyk energii

Zdecydowanie lepszym i bardziej długotrwałym sposobem na pobudzenie organizmu do pracy jest picie soków zamiast kawy. Dzieje się tak za sprawą zawartych w nich węglowodanów, które są źródłem energii. Na witalność wpłynie szczególnie sok z dodatkiem buraków lub awokado, a fruktoza zawarta w jabłkach skutecznie zwalczy zmęczenie i zaburzenia koncentracji.

Dzienna porcja witamin

Nie od dziś wiadomo, że dziennie powinno się spożywać 5 porcji warzyw i owoców, a soki mogą stanowić jedną z nich. Dlatego jeśli ma się wystarczająco dużo czasu, na śniadanie warto przygotowywać koktajle owocowe. Gdy jednak podczas porannych przygotowań nie znajdzie się chwili na wyciskanie soków, spokojnie można zaopatrzyć się w te naturalnego pochodzenia dostępne w sklepach. Warto zwrócić uwagę na ich skład oraz sposób ich pozyskiwania. Najlepsze soki to te, które są pozbawione wody, cukru oraz sztucznych dodatków, wyprodukowane z naturalnych owoców wysokiej jakości, a nie koncentratów.

sokczykawa

Ochrona przed chorobami

Naukowcy przeprowadzili badania, które potwierdzają, że codzienne picie soków owocowych zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera. Jest jednak znacznie więcej doniesień naukowych o ich pozytywnym działaniu. Soki z dodatkiem żurawiny zwalczają choroby układu moczowego oraz chronią przed rakiem i wrzodami żołądka, z kolei aronia obniża poziom cukru we krwi, co stanowi cenną informację dla cukrzyków.

Mała ilość kalorii

Soki nie zawierają wielu kalorii, dlatego będą odpowiednie dla osób dbających o dietę lub prowadzących zdrowy tryb życia. Nie zawierają tłuszczów, nie obciążają układu pokarmowego i żołądka, a przy tym są naprawdę sycące. Ponadto niektóre owoce (np. kiwi) hamują apetyt na słodycze, dlatego warto na stałe wprowadzić je do swojej diety.

Dobroczynne działanie soków jest wszechstronne, ale należy pamiętać, że wymienione wyżej właściwości dotyczą soków naturalnego pochodzenia, pozbawionych sztucznych dodatków. Zastąpienie nimi kawy okaże się najlepszym wyborem dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się mnóstwem energii i zdrowia.