wiosna

Jakich witamin brakuje organizmowi wiosną?

Wiosna to trudna chwila dla organizmu. Wraz z upływem zimy zmniejsza się ilość zapasów witamin i minerałów, a ich niedobór w niekorzystny sposób wpływa na samopoczucie oraz wygląd. Aby temu zapobiec warto uzupełnić dietę w witaminy A,C,D,E, cynk i kwas foliowy. Poniższa lista skutecznie pomoże wrócić do formy na wiosnę.

Wraz z nadejściem wiosny warto zadbać o uzupełnienie pewnych witamin i minerałów, które w kluczowy sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. Ich niedobór wywołuje spowolnienie procesów metabolicznych, wypadanie włosów, złą kondycję cery oraz ogólne osłabienie. Co gorsza zimowe produkty, które chętnie spożywamy przysparzają wielu dodatkowych kilogramów. Nadchodzi pora na wprowadzenie odświeżonego, wiosennego menu.

Skuteczne dostarczenie witamin

Długotrwałe niedostatki witaminy A mogą przyczynić się do występowania wielu chorób dróg oddechowych oraz częstego pojawiania się kataru. W celu jej uzupełnienia można sięgać po żółte, zielone oraz czerwone owoce i warzywa, które w łatwy sposób znajdziemy w zdrowych sokach. Pozwoli to na wyrównanie poziomu beta karotenu, a więc prowitaminy A. Również produkty mleczne jak jogurty, kefiry czy maślanki są bogatym źródłem tej drogocennej witaminy. Wczesną wiosną często sięgamy po ubiegłoroczne owoce, które są uboższe w potrzebne wartości odżywcze, spowodowane długim czasem przechowywania. Naraża to produkty na straty potrzebnej witaminy C. Warto jeść wiele cytrusów oraz mrożonych owoców, które zachowują większość potrzebnych składników dla organizmu. Pomoże to uporać się z wiosennym niedomiarem witaminy C, która łagodzi objawy grypy i przeziębień.

wiosenne witaminyPodczas zimy wszyscy bardzo dotkliwie odczuwają niedosyt słońca, który powoduje z kolei niedobór witaminy D. Jej deficyt wpływa również w negatywny sposób nie tylko na samopoczucie, ale i na stan kości oraz zębów. Latem zapotrzebowanie na tę witaminę jest całkowicie pokrywane przez wpływ słońca, jednak podczas wiosny warto ją uzupełniać dzięki spożywaniu ryb, serów oraz niektórych rodzajów grzybów.

Częstym uczuciem jakie towarzyszy zmianie pory roku jest także apatia, ogólne zmęczenie, senność czy rozdrażnienie. Spowodowane jest to niedostatkiem kwasu foliowego, który występuje w zielonych warzywach. Jego spożywanie w okresie zimowym drastycznie się zmniejsza, dlatego należy zadbać o jego uzupełnienie poprzez spożywanie wartościowych produktów w dużych ilościach.

Osoby, które po przebytej zimie zauważają u siebie nadmierne wypadanie włosów, zmniejszenie odporności czy spadek apetytu mogą cierpieć na niedobór cynku. Głównymi jego źródłami są produkty pochodzenia zwierzęcego jak mięsa, jajka, ryby, a także nasiona słonecznika, dyni, kiełki i otręby pszenne. Przygotowywanie posiłków z ich dodatkiem lub picie pełnowartościowych soków w szybki sposób pozwoli na uzupełnienie potrzebnych składników.

Przesilenie wiosenne to trudny czas dla organizmu, dlatego warto  wraz z nową porą roku zmienić zimowe menu na produkty bogatsze w witaminy, które pomogą wyregulować procesy metaboliczne, poprawić stan włosów i cery, a także uzupełnić deficyt słońca.