czas na wiśnie

Czas na wiśnie!

Nie bez powodu obecny czas nazywany jest sezonem owoców – w okresie tym możemy zebrać wiele plonów i tym samym cieszyć się z darów ofiarowanych przez matkę naturę. Jednymi z nich są wiśnie, które oprócz niesamowitego smaku posiadają również wiele nieocenionych właściwości korzystnych dla organizmu.

Wartości odżywcze wiśni

Krzewy i drzewa wiśni lubują się w słonecznych, ciepłych dniach, ponieważ te dają im energię do wzrostu. Smagane promieniami i pięknym zapachem lata, mogą również dostarczyć nam wielu składników odżywczych, których wpływ jest zbawienny dla zdrowia. Znajdziesz w niej m.in. witaminy z grupy C, A , E, K, minerały takie jak wapń, żelazo czy magnez oraz białko, tłuszcze, węglowodany i błonnik. Mimo, że elementy te stanowią jedynie 18 procent owocu wiśni, możesz mieć pewność, że ich działanie jest wielokrotnie silniejsze.

Należy również zaznaczyć, że istnieje wiele gatunków wiśni, jednak to te polskie wydają się być najbardziej popularne i lubiane. Nie ma w tym nic dziwnego! Ze względu na warunki klimatyczne panujące w lipcu możemy cieszyć się ich słodko-gorzkim smakiem. W ciągu dnia jest tu bowiem wystarczająco ciepło, aby zyskały one cukrowy posmak, niemniej jednak z uwagi na chłodne noce czujemy w nich kwaskowaty akcent.

Dlaczego warto jeść wiśnie?

wisienkiWiśnie, jako że są bogate w witaminy i minerały, wykazują wiele właściwości prozdrowotnych, które mogą pomóc nam w walce z problemami na tym tle. Przede wszystkim – ze względu na wysoką ilość obecnych w nich przeciwutleniaczy – są one stosowane w profilaktyce nowotworowej oraz znajdują się na cenionej i profesjonalnej liście ORAC (określa ona jakie produkty są wyjątkowo skutecznie redukują działanie wolnych rodników). Co więcej te lipcowe “skarby” są doskonałe dla osób borykających się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Z uwagi na obecny w nich potas, antocyjany, błonnik czy witaminę C regulują one pracę serca – chronią, wzmacniają i odtruwają ten organ. Warto dodać, że wiśnie zachowują swoje niesamowite cechy również w przetworzonej formie; na przykład zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez grupę naukowców z USA, regularne picie soku z wiśni pomaga uporać się z bezsennością, ponieważ dzięki będącej w nim melatoninie, rytm dobowy staje się uregulowany, natomiast sam sen dużo bardziej efektywny.

Wiśnie to z pewnością roślina o niesamowitym smaku lata i jeszcze bardziej zdumiewających właściwościach. W związku z tym warto wycisnąć jak najwięcej z lipcowego sezonu, spożywając w tym okresie jak największe ilości tego owocu, mrożąc je czy spożywając stworzone z nich przetwory.