borówki

Czym różni się amerykańska borówka od jagody?

Borówka amerykańska i jagoda to owoce, które bardzo często są mylone. Jakie są tak naprawdę różnice pomiędzy nimi? Skąd pochodzą? Która jest zdrowsza? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w poniższym artykule.

Borówki amerykańskie – garść informacji

Borówka amerykańska, czyli właściwie borówka wysoka to roślina z rodziny wrzosowatych, pochodząca z Ameryki Północnej, obecnie popularna na całym świecie. Jej owoce są dużo większe od tych jagodowych, poza tym nie mają idealnie okrągłego kształtu. Charakteryzują się ciemnoniebieskim kolorem, przechodzącym w fiolet. Co istotne, po ich przekrojeniu ze środka nie wypływa sok.

A co z jagodami?

Czarna jagoda, nazywana również czarną borówką (stąd zapewne wynikają nieporozumienia w postaci mylenia czarnej jagody i borówki  amerykańskiej), to również roślina należąca do wrzosowatych. Występuje ona dziko w lasach Azji oraz  Ameryki Północnej, na obszarach w klimacie umiarkowanym i arktycznym oraz w środkowej i północnej Europie. Owoce te są zdecydowanie mniejsze od borówek amerykańskich, mają idealnie okrągły kształt, poza tym są nieco ciemniejsze. Trzeba uważać podczas spożywania jagód, bowiem po przepołowieniu wydzielają one charakterystyczny fioletowo-czerwony, brudzący sok.

Samo zdrowie!

Zarówno czarne jagody, jak i borówki amerykańskie są bardzo zdrowe, jednak ich składy różnią się od siebie. Pierwsze z nich zawierają całą gamę witamin: A, B1, B2, PP, E, wapń i potas. borówkaRegulują trawienie i mają działanie przeciwbakteryjne a poza tym obniżają także poziom cukru we krwi. Wiele osób ceni sobie nie tylko jedzone na świeżo jagody z dodatkiem cukru, lecz także pierogi z ich nadzieniem, soki lub dżemy, które można dodać na przykład do ciast drożdżowych lub naleśników. Z kolei borówka amerykańska jest doskonałym źródłem witamin z grupy B, a także E, C, K oraz miedzi i antyoksydantów. Warto wiedzieć, że owoc ten zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych, a także poprawia stan skóry, wspomaga wzrok i układ nerwowy. Ludzie chętnie spożywają je w towarzystwie innych owoców – jako sałatkę lub łączą na przykład z jogurtem bądź ciastem. Borówki amerykańskie także ulegają przetworzeniu, a zrobione z nich dżemy świetnie sprawdzą się jako dodatek do makaronu lub knedli.

Czy wiesz, że…

jagodaNa koniec przygotowaliśmy kilka ciekawostek dotyczących czarnych jagód i borówek amerykańskich. Niewiele osób bowiem wie, że jedna szklanka tych pierwszych owoców to tylko… 45 kalorii! Można zatem jeść je dla zdrowia bez obaw, że przybędzie kilogramów. Ponadto symbol czarnej jagody jest bardzo często wykorzystywany na niemieckich,  łotewskich oraz rosyjskich znaczkach – jest to związane z historią, bowiem w  XX wieku były często wykorzystywane w lecznictwie i uratowały życie wielu osobom. Na przykład Rasputin leczył nimi królewicza Aleksego. Borówka amerykańska także kryje w sobie wiele tajemnic! Trudno w to uwierzyć, ale istnieje aż 450 odmian tego owocu! Warto także wiedzieć, że jest to roślina długowieczna, bowiem jej plantacje przy dobrej pielęgnacji mogą być eksploatowane aż przez dwadzieścia lat. Ciekawostką jest także fakt, że rdzenni Indianie wierzyli w to, że borówki zesłał wielki duch, aby zapewnić im żywność w trudnych czasach.

Zarówno borówki amerykańskie, jak i jagody to świetny dodatek do letnich deserów. Powinno się jednak znać różnice pomiędzy tymi owocami, aby dostosować ich spożycie do potrzeb swojego organizmu.