pestka

Jak wydrylować wiśnie?

Wiśnie to owoce o charakterystycznym, intensywnym smaku. Składają się zwykle z kilku bordowych kuleczek połączonych ze sobą szypułką. Dlaczego warto je jeść i jak je wydrylować?

Pyszne i zdrowe wiśnie

Wiśnie są pyszne i znakomicie sprawdzają się jako dodatek do różnego rodzaju deserów. Można także zrobić z nich pyszny dżem lub kompot. W okresie zimowym niezastąpione okażą się rozgrzewające syropy wiśniowe, które można dolać sobie do herbaty. Warto spożywać te owoce, ponieważ są one bardzo zdrowym źródłem witamin, takich jak A, B2, C. Poleca się je przy stanach zapalnych, ponieważ pomagają je zwalczyć, co więcej są także pomocne w przypadku osób cierpiących na bóle stawów, przez co do swojej diety powinni wprowadzić je szczególnie sportowcy. Ważny jest fakt, że wiśnie odkwaszają organizm i wspomagają serce, w swoim wnętrzu mają jednak przeszkadzającą często pestkę, dlatego przed ich spożyciem najlepiej jest się jej pozbyć. Jak to zrobić?

Drylownica

Najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem na oddzielenie wiśni od pestek jest użycie drylownicy. Najtańszą, wyglądem przypominającą nieco szczypce kuchenne, można kupić już za około 10 złotych. Za wersje droższe, ze specjalnym kanalikiem i pojemnikiem, trzeba zapłacić już od 16 złotych. Co jednak zrobić, jeśli musisz pilnie wydrylować wiśnie, a nie masz pod ręką drylownicy? Skorzystaj z któregoś z przedstawionych przez nas sposobów!

Przyda się butelka

Niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujesz, warto zorganizować sobie też butelkę, najlepiej szklaną i o wąskiej szyjce. Umieść owoc na górze, a pestki będą wpadały do środka, dzięki czemu Twoja kuchnia pozostanie czysta.

Słomka

Jeśli masz pod ręką słomkę, z pewnością przyda Ci się ona do tego zadania. Najlepiej, aby była dość cienka i wykonana ze sztywnego plastiku. Dzięki jej zastosowaniu będzie można przebijać wiśnie – wystarczy włożyć słomkę z jednej strony wiśni i wpychać ją do środku aż do momentu wypchnięcia pestki.

Agrafka lub sbutelkapinacz

Nieco trudniej będzie w przypadku agrafki, ale nie jest to zadanie niewykonalne. Wybierz najgrubszą, jaką masz, dokładnie ją oczyść i… zabierz się za drylowanie! Trzeba będzie delikatnie włożyć metalowy przedmiot do środka wiśni, pokręcić nim i wyjąć pestkę.

Pałeczki do ryżu

Jeśli po ostatniej wizycie w sushi barze pozostały Ci pałeczki do ryżu, możesz w końcu dać im szansę! Do oddzielania wiśni od pestek sprawdzą się wręcz idealnie – pozwolą na precyzyjne i szybkie drylowanie. To proste – wystarczy włożyć do owocu szerszą końcówkę pałeczki i za jej pomocą wypchnąć pestkę na zewnątrz.

Widelec

I na koniec zestawienia coś, co każdy powinien znaleźć w swojej kuchni, czyli widelec. Może i drylowanie wiśni za jego pomocą nie będzie najłatwiejsze, ale przynajmniej masz pewność, że zawsze będzie pod ręką.