eliksir

Znamy sposób na ugaszenie pragnienia

Istnieje wiele napojów, które gaszą pragnienie, a jednym z nich jest woda, jednak nie każdemu odpowiada jej smak w czystej postaci. Zatem, który z napojów ma najlepsze właściwości zdrowotne i jednocześnie odpowiednio nawadnia organizm? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Organizm nie potrafi magazynować płynów, dlatego należy dostarczać mu ich regularnie szczególnie w okresie lata, kiedy temperatury rosną w górę, a my jesteśmy narażeni na odwodnienie, bowiem bez wody niemożliwe byłyby jakiekolwiek procesy życiowe. Przed sięgnięciem po napój warto wiedzieć, które z nich są szkodliwe, zaburzając odpowiedni poziom wody w organizmie. Należą do nich: alkohole, kawa, napoje słodzone oraz wszelkiego rodzaju płyny energetyzujące.

Najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia

Najlepszym napojem, który ugasi pragnienie w upalne dni, a do tego w odpowiedni sposób przeciwdziała odwodnieniu  organizmu jest woda mineralna. Dostarcza ona niezbędnych minerałów takich jak magnez, wapń, soda, potas czy żelazo. Optymalna temperatura w jakiej powinno się spożywać wodę wynosi 15°C. Jednak co w przypadku gdy za nią nie przepadasz? Oczywiście pomocne mogą się okazać różnego rodzaju dodatki w postaci cytryny, limonki, plasterka ogórka, arbuza czy listków mięty. Można również pić świeżo wyciśnięte soki, choć nie zaleca się popijania ich przez cały dzień. Najlepiej pić je do posiłku w pierwszej części dnia, na przykład w trakcie spożywania drugiego śniadania. Warto również pamiętać, że mocna herbata, szczególnie czarna oraz czerwona ma działanie moczopędne i odwadniające, dlatego w ciepłe dni powinno się ich unikać i wybierać herbatę zieloną lub ziołową.

Eliksir z kwiatu bzu czarnego – alternatywa dla wody

Prawdziwie pomocny może okazać się eliksir z kwiatu bzu czarnego. Dawniej używany był na 99% dolegliwości, dlatego obecnie wiele osób stosuje go w lecznictwie przy różnego rodzaju schorzeniach, a przede wszystkim w walce z infekcjami. Latem eliksir ten ceni się ze względu na właściwości chłodząco-orzeźwiające. Doskonale gasi pragnienie, pysznie smakuje, a do tego posiada słabe działanie moczopędne, dzięki czemu nie odwodni organizmu. Można go dolewać w dowolnych ilościach do zimnej wody, co idealnie sprawdzi się w przypadku osób, którym nie odpowiada neutralny smak czystej wody. W gorące dni wyjątkowym przysmakiem dla całej rodziny będzie  z niego przygotowana  lemoniada. Ciekawostką jest, iż już w czasach wiktoriańskich zimna woda z syropem z czarnego bzu pomagała się ochłodzić w gorące dni.  Jego zastosowanie nie kończy się na właściwościach orzeźwiających. Można dodawać go do herbaty czy jako dodatek do lodów, ciast i deserów. Ten pyszny i zdrowy napój może być śmiało spożywany przez wszystkich powyżej 2 roku życia.

Dorosła osoba powinna dziennie spożywać 2-3 litrów płynów, na co szczególnie powinno zwracać się uwagę podczas wakacyjnych dni. Ciekawą alternatywą na ugaszenie pragnienia jest dodanie do wody kilku kropli eliksiru, który dodatkowo nas orzeźwi i dostarczy organizmowi wielu niezbędnych witamin.