witaminy owoców jagodowych

Dobroczynne składniki owoców jagodowych

Wraz z nadejściem lata pojawiają się coraz liczniej owoce jagodowe. Grupa ta składa się z trzech podtypów: jagód właściwych, w skład których wchodzą: porzeczki, winogrona, agrest, borówki i żurawina; jagód złożonych, czyli: maliny i jeżyny oraz jagód rzekomych: poziomek i truskawek. Jakie składniki odżywcze znajdziesz w poszczególnych gatunkach?

Maliny

Maliny pojawiają się zwykle w lipcu, ich wyjątkowe działanie było znane już w zamierzchłych czasach, podawano je wówczas jako lekarstwo na przeziębienie i grypę. Nic dziwnego, różowe owoce zawierają silne antyoksydanty, pomagające zwalczyć wirusy i bakterie. Oprócz nich są bogate w magnez, potas i wapń, a także flawonoidy – składniki odpowiedzialne za poprawne działanie mózgu, serca oraz wątroby. Dodatkowo podgrzane maliny działają napotnie, dzięki czemu podnoszą temperaturę ciała i pozwalają szybciej pokonać chorobę.

Jeżyny

Jeżyny stanowią bogate źródło przeciwutleniaczy – mikroelementów, które chronią organizm przed pojawieniem się nowotworów. Dodatkowo pozytywnie działają także na pracę układu krwionośnego, poprawiając krążenie krwi, są zatem dobrym sojusznikiem w walce z miażdżycą i zatorami żył. Oprócz tego, fioletowe owoce zawierają witaminę E, która działa antystarzeniowo – jej obecność widać głównie na skórze twarzy, a także prowitaminę A, doskonały środek do walki z trądzikiem i przebarwieniami.

Borówki i poziomki

MalinaZarówno borówki, jak i poziomki są bogatym źródłem witaminy C, wzmacniają odporność organizmu i pobudzają organizm do działania. Nadają także skórze promiennego, zdrowego wyglądu. Borówki ponadto odpowiadają za utrzymanie optymalnego ciśnienia krwi, doskonale także odkażają układ moczowy, ponieważ zawierają wiele kwasów organicznych oraz błonnika. Poziomki wyglądem przypominają dobrze znane truskawki, tylko w miniaturowej wersji, rosną zarówno na dziko, jak i nadają się do uprawiania w ogrodzie. Od swoich kuzynek są znacznie słodsze i mocniej pachną. W ich miąższu znajdziesz dobroczynny potas i żelazo. Dodatkowo, zmiksowane mogą być bezpośrednio nakładane na twarz w formie maseczki witaminowej – doskonałe rozwiązanie dla cery zmęczonej i dojrzałej.

Jagody leśne

Jagody leśne swój wyjątkowy, fioletowy kolor zawdzięczają antocyjanom, które oprócz nadawania barwy, wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Ponadto badania wykazują, że potrafią także pozytywnie wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Dodatkowo oddziałują na wzrok, ponieważ poprawiają mikrokrążenie w gałkach ocznych, przez co wzmaga się wytwarzanie rodopsyny, czyli barwnika odpowiedzialnego za prawidłowe widzenie. Przyjmowane w świeżej formie, prosto z krzaczka łagodzą bóle brzucha i wspomagają trawienie, natomiast suszone są świetnym lekarstwem na biegunkę.

Owoce jagodowe przez cały rok

Sezon na owoce jagodowe jest dość krótki, trwa niespełna 3 miesiące, dlatego doskonałym sposobem na zatrzymanie dobroczynnych składników odżywczych i witamin pod ręką jest włączenie do spiżarni ekologicznych przetworów. Należy pamiętać, aby wybierać takie produkty, które powstają z nienawożonych chemicznie upraw. Do wyboru są smaczne soki, kompoty, dżemy, musy i przeciery, dzięki tak szerokiej gamie przygotujesz z nich wiele potraw i wzbogacisz nawet najprostsze dania, zmieniając je w bomby witaminowe.

Dopóki trwa sezon letni, ciesz się świeżymi owocami, prosto z krzaczka, pamiętaj jednak, aby zgromadzić odpowiednie zapasy na zimę. Zwracaj szczególną uwagę na skład produktów oraz sposób ich przygotowania, a także uprawę owoców i warzyw. Dieta bogata w składniki odżywcze stanowi klucz do zdrowia i urody, ciesz się nimi przez cały rok.