poziomki

Poziomki zadbają o Twój uśmiech!

Zdrowie, dobry wygląd i piękny uśmiech – te trzy rzeczy można uzyskać poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Wcale nie oznacza to wyrzeczeń, wręcz przeciwnie! Do codziennego jadłospisu warto dołączyć na przykład owoce takie jak borówki, truskawki czy poziomki. O tych ostatnich napiszemy dzisiaj trochę więcej.


O poziomkach słów kilka

Poziomki są bardzo delikatnymi owocami, które mają charakterystyczny smak i aromat. Są to byliny z rodziny różowatych i naturalnie występują w całej Europie, szczególnie na północy, a także w Chile. Są krewnymi truskawek. Można je znaleźć w lasach albo uprawiać we własnym ogródku. Rosną one na niewielkich krzaczkach i bardzo lubią miejsca z dobrym dostępem do światła.

Bogactwo witamin i troska o piękny uśmiech

Dlaczego warto zwrócić uwagę na te niepozornie wyglądające owoce? Są one bowiem źródłem wielu cennych składników odżywczych. Można w nich znaleźć uśmiechkwasy organiczne, a także węglowodany. Poziomki są również bogate w witaminy z grup: A, B, C, D, E, H oraz PP. Oprócz tego zawierają sole mineralne, takie jak fosfor, kobalt, wapń i żelazo czy fluor. Właśnie ten ostatni ma niebagatelne znaczenie dla uzębienia. Występuje tu w postaci naturalnej i ma działanie antybakteryjne. Poza tym jest w stanie rozcieńczyć kwasy, które powstają w jamie ustnej po posiłkach. Witamina C z kolei jest odpowiedzialna za uszczelnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych, co zapobiega ich pękaniu, a w efekcie krwawieniu. Z kolei witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowy stan błony śluzowej jamy ustnej poza tym chroni ona również zęby przed próchnicą. Zawarta w poziomkach witamina D pozytywnie wpływa na mineralizację szkliwa zębów, ponieważ sprzyja przyswajaniu się wapnia.

Inne pozytywne działania

Te drobne owoce mają również doskonały wpływ na resztę organizmu. Przede wszystkim podnoszą jego odporność i pomagają walczyć z infekcjami bakteryjnymi oraz wirusowymi. Poza tym usprawniają pracę układu krwionośnego i wchłaniają “zły” cholesterol. Dzięki aktywności pektyn usuwają szkodliwe produkty przemiany materii i ułatwiają oczyszczanie organizmu. Poziomkom przypisuje się również działanie spowalniające procesy starzenia skóry.

Jak spożywać poziomki?poziomka

Jeżeli ktoś ma dostęp do świeżych owoców – na przykład w swoim ogródku, w pobliskim lesie lub na bazarku, może spokojnie spożywać je w sałatce owocowej lub jako dodatek do lodów. Na upały doskonale sprawdzi się także sok zrobiony z tych owoców, który świetnie smakować będzie również w herbacie. Z kolei do budyniu lub ciasta warto dodać odrobinę pysznego syropu poziomkowego albo soczystego dżemu. Jedno jest pewne – poziomki warto jeść, nie tylko dla rozpieszczenia kubków smakowych, lecz przede wszystkim dla zdrowia.

Szczególnie latem, podczas sezonu, dobrze jest spożywać poziomki, które mają wiele właściwości zdrowotnych. Co istotne nie tracą ich po przetworzeniu, dlatego pyszne soki, syropy czy dżemy nadal mogą stanowić doskonałe źródło witamin.