miksologia

Owocowa miksologia – poznaj najlepsze połączenia smaków

Wraz z nadejściem wiosny wzrasta zapotrzebowanie na witaminy, należy zatem zwrócić uwagę na sezonowe dobrodziejstwa natury. A w szczególności – na owoce, które dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych, ale także pysznie smakują. Dlatego też warto wiedzieć, jak skutecznie je łączyć, by wydobyć z nich to, co najlepsze – ich aromat i smak.

Na początku warto zapoznać się z wyróżnionymi grupami owoców, które dzielą się na słodkie (banany, daktyle), półkwaśne (jabłka, jagody, wiśnie) oraz kwaśne i zaliczające się do nich cytrusy. Wśród kategorii wyróżnić można także te, których podstawowym składnikiem jest woda i sole mineralne (melon, arbuz) oraz zawierające w swoim składzie szczególnie dużo witamin (awokado). Podział ten stworzony został z myślą o miłośnikach owocowych smaków, ponieważ ułatwia dobieranie ze sobą różnych gatunków. Ich obecność w diecie pomaga regulować pracę układu trawiennego wpływając pozytywnie zarówno na umysł, jak i ciało. Jednak nieumiejętne ich łączenie może spowodować dolegliwości żołądkowe i ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Jakich zestawień zatem unikać?

salatkaowocowaPrzede wszystkim nie powinno łączyć się słodkich smaków z kwaśnymi. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie dodanie słodkich owoców do półkwaśnych. W przeciwnym razie smaki będą się wzajemnie zwalczały, co zakłóci nie tylko całą radość z jedzenia, ale też niekorzystnie wpłynie na nasz układ pokarmowy. Nie zaleca się także łączenia słodkich owoców z tak zwaną bombą witaminową, ponieważ należy ona do ciężkostrawnych. Najlepszym rozwiązaniem jest dobieranie do siebie podobnego rodzaju owoców, na przykład pestkowych, brzoskwiń i jabłek. Nie wolno jednak łączyć ze sobą zbyt wielu rodzajów tej samej kategorii, dlatego najlepiej zdecydować się na delikatne równoważenie smaków. Ponadto, owoce takie jak arbuzy czy melony warto jeść oddzielnie i nie łączyć ich z innymi, ponieważ utrudnia to ich trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Warto podkreślić, że najlepiej jest jeść owoce ze skórką, jeśli tylko jest to możliwe. Będą wtedy bardziej chrupiące i aromatyczne, a ponadto zachowają pełnię witamin.

koktajlowocowyOwoce najlepiej jest komponować ze sobą w formie sałatki lub koktajlu. Doskonałym przepisem na owocowy miks jest złączenie ze sobą plasterków banana, jabłka, brzoskwini i gruszki. A jeśli chodzi o koktajl, to smacznym i praktycznym połączeniem będzie zblendowanie ze sobą jabłka, banana i kiwi. Warto jednak pamiętać, by spożywać je przed posiłkiem, nie bezpośrednio po nim. Tak przygotowana przekąska zapewni solidną dawkę witamin i minerałów oraz doda energii na cały dzień. To przede wszystkim pyszna i zdrowa alternatywa dla słodkich ciastek czy batonów.

Korzystanie z owocowych dobrodziejstw natury niesie za sobą wiele korzyści, jednak trzeba to robić z głową, szczególnie jeśli chodzi o ich łączenie. Stosowanie się do kilku prostych zasad pozwoli cieszyć się zdrowiem i witalnością płynącą wprost z chrupiących i smacznych owoców.