4 korzenne pyszności, które przywołają zapach Świąt
Nieodzownym elementem świątecznej kuchni są przyprawy. Pięknie pachnąca kuchnia to połowa sukcesu wigilijnej kolacji. Przyprawy nie tylko nadadzą aromatu i smaku przygotowanym potrawom, wiele z nich charakteryzuje się dobroczynnym działaniem na układ pokarmowy. Koniecznie sprawdź jakich dodatków użyć, aby wzbogacić swoje świąteczne menu.
Zupa kukurydziana z cynamonem
Przygotowana z nieco większą ilością przypraw będzie idealną propozycją dla wszystkich ceniących ostro-słodkie pyszności. Po przygotowaniu jarzynowego wywaru z gotowaną kukurydzą świeżą lub z zalewy, wystarczy dodać serek kremowy i całość zmiksować blenderem. Chcąc podkręcić jej smak i nadać świątecznego charakteru dopraw ją zmielonymi, suszonymi papryczkami chili i laską cynamonu. Ten ostatni oprócz działania rozgrzewającego i obłędnego zapachu, przyspiesza metabolizm i wspomaga pracę żołądka.
Śledzie w zalewie korzennej
Miejscem, gdzie wszystkie świąteczne przyprawy ukazują swoją moc jest marynata do wigilijnych śledzi. Jeśli znudziły Ci się klasyczne ryby w śmietanie lub occie, przygotuj iście korzenną propozycję. Zalewę przygotowuje się na bazie whisky wymieszanej z musztardą, miodem, sokiem z cytryny i sosem sojowym. Mieszankę zalewa się olejem lnianym, a następnie odstawia do przegryzienia. Następnie na patelni umieszcza się wszystkie przyprawy: goździki, anyż, kardamon, imbir i liść laurowy, podgrzewając do uwolnienia odpowiedniego aromatu. Kiedy poczujesz zapach dodaj zawartość naczynia do części płynnej i dobrze połącz. Przełóż do naczynia ze śledziami i odstaw do lodówki na dwa dni. Tak przygotowana zimna przekąska sprawdzi się doskonale w roli stymulatora trawienia i lekarstwa na bóle żołądkowe. Dzięki braku oleju oraz tłustej śmietany czy majonezu jest to również lekkostrawna propozycja dla wszystkich zmagających się z dolegliwościami układu pokarmowego.
Kompot z suszu
Wiele osób zasiadających do wigilijnego stołu nie wyobraża sobie kolacji bez domowego kompotu z suszu. Możesz wykonać go na bazie wody albo, chcąc dodać nieco więcej jabłkowego smaku, soku z tłoczonych owoców. Suszone śliwki, jabłka, gruszki, morele, zagotuj w niewielkiej ilości płynu, następnie dodaj przyprawy np. cynamon, kardamon, goździki oraz anyż i pozostaw na trzy minuty na małym ogniu. Następnie zdejmij naczynie, dodaj resztę cieczy i zostaw całość na noc w garnku. Przed podaniem przelej do ładnego dzbanuszka. Tak przygotowany kompot doskonale działa na trawienie oraz przyjemnie orzeźwia.
Francuskie ciasto miodowe z przyprawami
Ciekawą alternatywą dla długo przygotowywanego piernika staropolskiego, może być francuski przysmak, mocno miodowe ciasto korzenne. Jego zalety to przede wszystkim prostota i krótki czas wykonywania. W większym garnuszku należy podgrzać mleko, miód, masło i cukier, kiedy składniki utworzą gładką masę, zdjąć z ognia i wystudzić. Do tak przygotowanej mieszanki trzeba dodać mąkę, przyprawy i sodę oczyszczoną. Następnie wymieszać i przelać całość do formy. Piec do suchego patyczka około 40 minut. Na koniec można udekorować polewą czekoladową oraz gwiazdkami anyżowymi lub skórką pomarańczową. Polecane wszystkim łasuchom.
Korzenne przyprawy nadają kuchni smaku i aromatu niezbędnego w okresie świąt. Każdy pamięta cynamonowe pierniczki czy waniliowe laski, których zapach unosił się w całym domu. Chcąc w pełni odtworzyć świąteczny klimat sięgaj w trakcie wigilijnych przygotowań po wiele różnych przypraw. Podkręcą nie tylko smak potraw, ale także staną się ważnym elementem magicznego klimatu. Do tego z pewnością zauważycie zbawienne w tym okresie ich prozdrowotne działanie.