sniadanie

Europejski Dzień Śniadania

Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem i ma to swoje uzasadnienie. Dostarcza nam ono bowiem energii pozwalającej aktywnie zacząć kolejny dzień. Śniadanie jest tym, czym paliwo dla samochodu – bez niego się nie ruszy. Przy zbyt małej ilości tego “paliwa” nie możemy prawidłowo funkcjonować.

Dlaczego śniadanie jest takie ważne?

budzikOdpowiednie śniadanie, zjedzone bez pośpiechu dostarcza organizmowi energii, a przede wszystkim glukozy, która pobudza mózg do pracy. Jeżeli zatem nasz jabłkoumysł musi być w pełni dyspozycyjny ze względu na ważne spotkanie biznesowe czy trudny egzamin, absolutnie nie wolno wyjść z domu bez posiłku! Jeśli zapomnimy o tej ważnej porannej czynności, najprawdopodobniej szybko dopadnie nas znużenie i apatia. Z kolei burczenie w brzuchu sprawi, że będziemy myśleć tylko o jedzeniu, zamiast skupić się na pracy. Braki witaminowe powodują mniejszą odporność i niezdrowy wygląd. Poza tym, paradoksalnie to osoby, które nie jedzą śniadań, są narażone na otyłość. Dlaczego? Bowiem zjedzone rano śniadanie od razu pobudza układ trawienny do szybszej pracy. Ponadto osoba, która wyszła z domu głodna, chętniej sięgnie po “zastrzyk energii” w postaci czekoladowego batonika czy fast foodu. A jak powszechnie wiadomo są to puste kalorie, które chwilowo niweczą poczucie głodu i powodują przyrost masy tłuszczowej. Poza tym ranek jest momentem, kiedy może spotkać się cała rodzina i wspólnie rozpocząć dzień. Warto zatem celebrować tę chwilę i umilić ją sobie pysznym posiłkiem.

Co powinno zawierać wartościowe śniadanie?

Śniadanie powinno być przede wszystkim syte. Nie każdemu wystarczy skibka chleba z serem. Dobrze jest postawić na produkty zbożowe, na przykład płatki owsiane z orzechami, rodzynkami ichlebbananami, dodatkowo oblane pysznym syropem z czarnej porzeczki. Mile widziany jest także nabiał – od mleka począwszy poprzez sery, na jogurtach kończąc. Szczególnie istotną rolę, zwłaszcza w przypadku dzieci, odgrywają owoce i warzywa. Dlatego kanapkę warto uzupełnić sałatą, pomidorem czy ogórkiem lub przygotować pyszną sałatkę owocową z jabłka, kiwi i banana. Owoce i warzywa można także spożyć w postaci płynnej, uzupełniając swoją dietę szklanką soku pomidorowego, jabłkowego czy gruszkowego. Jeżeli ktoś ma apetyt na słone śniadanie, może zacząć dzień od jajecznicy ze szczypiorkiem oraz grzanek. Ważne, aby wyjść z domu najedzonym. Wartościowy posiłek to nie puste kalorie, lecz produkty bogate w witaminy, które są podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia.

Należy pamiętać o tym, by dbać o swój organizm, wówczas będzie on bardziej wydajny i pozwoli na osiągnięcie sukcesów na różnych płaszczyznach. Dlatego lepiej jest wstać nieco wcześniej, aby ze spokojem zjeść pełnowartościowe śniadanie i mieć dużo siły na funkcjonowanie przez cały dzień.