Wielkanoc

Wielkanocne pyszności

Wielkanoc jest zdaniem wielu najważniejszym świętem w ciągu roku. Poza religijnymi aspektami kojarzy się z wiosną i… przysmakami goszczącymi na stołach Polaków przez tych kilka szczególnych dni. Niektóre z nich nawiązują do wieloletniej tradycji, a w przypadku innych wprowadza się ulepszenia wywołujące zaskoczenie wśród bliskich. Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole?

Tradycyjne mięsiwa

Na długo przed obchodami Świąt Wielkanocnych sklepy mięsne przeżywają prawdziwe oblężenie. Nie brakuje bowiem osób, które zgodnie ze zwyczajem zaopatrują się w szynkę do gotowania i białą kiełbasę. Symbolem śniadania wielkanocnego jest jednak jajko, którym członkowie rodziny dzielą się na znak Zmartwychwstania Pańskiego. Jada się je z poświęconym chlebem posmarowanym masłem, przybierającym w tym czasie postać baranka. Towarzyszą mu nierzadko buraczki z chrzanem czy tradycyjna sałatka jarzynowa i choć takie śniadanie wydaje się być niezwykle sycące, to jego spożycie wcale nie oznacza pożegnania z wielkanocnymi smakołykami.

Mazurek na deser

Kiedy domownicy uznają, że nadeszła idealna pora na wypicie popołudniowej kawy, to w Wielkanoc warto przegryzać do niej mazurka. To kruche ciasto musi być bogato zdobione i bardzo słodkie. stół wielkanocnyWiele gospodyń twierdzi, że najlepiej smakuje wtedy, gdy zostanie zrobione na miodzie.  Wybór zależy od osobistych preferencji – wielokwiatowy, rzepakowy, gryczany, a może wrzosowy? Każda odmiana nada mazurkowi przyjemnej i przede wszystkim zdrowej słodyczy.

Dodatki do mięs

Skoro na stołach mają królować mięsa, a wśród nich szczególnie uwielbiana szynka wielkanocna, to warto zadbać o dodatki podkreślające wyjątkowy smak tych przysmaków. Niestandardowym, lecz doskonałym połączeniem będzie zestawienie słonego smaku wieprzowiny i słodyczy konfitury wzbogaconej czasem o delikatnie wyczuwalną kwaskowatość. W tym przypadku szczególnie chętnie wybierane są przetwory z borówki i żurawiny, jednak warto spróbować także innych ciekawych smaków: jeżyny, śliwki, jagody, poziomki, maliny, moreli czy czarnej porzeczki. Brzmi pysznie? A jak smakuje! 🙂

Ukojenie dla układu trawiennego

herbataNic tak nie pomaga po obfitym posiłku, jak gorąca herbata. Najlepiej sprawdzi się zielona, która usprawnia pracę układu trawiennego. Każdy jednak poczuje się błogo, popijając syte danie gorącym napojem – niezależnie od tego czy napar będzie z czarnej, czerwonej, białej, zielonej, czy owocowej herbaty. Czasem warto jednak poeksperymentować ze swoimi ulubionymi smakami i wzbogacić napój o smakowe dodatki pochodzące wprost z natury. Mowa oczywiście o syropach pozyskiwanych z owoców, a nie koncentratów. W naszej ofercie można znaleźć różnorodne smaki: żurawina, czarna i czerwona porzeczka, jeżyna, malina, jagoda, truskawka czy wiśnia. Dostępne są także nektary z mirabelek i aronii oraz eliksir z kwiatu czarnego bzu. Wszystkie produkty są prozdrowotne, naturalne, a poza tym po prostu pyszne.

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami i widać to przede wszystkim w każdej kuchni. Domy przeniknęły zapachem potraw przygotowywanych na nadchodzące dni – te będą jednak znacznie pyszniejsze, jeśli zostaną stworzone na bazie produktów pochodzenia naturalnego. Można zaopatrzyć się w nie, kupując wysokiej jakości wyroby, które idealnie sprawdzą się na wielkanocnym stole.