mrożone owoce

Czy warto mrozić sezonowe owoce?

Sezon na świeże owoce właśnie się zaczął, jest to zarazem najlepszy czas na mrożenie ich. W okresie tym pochodzą one bowiem prosto z ogródka, są zatem zdrowe i bogate w witaminy – jakie są zalety przygotowania mrożonki i jak w prawidłowy sposób ją wykonać?

Czy warto mrozić owoce?

Wiele osób podchodzi sceptycznie do mrożenia owoców, twierdząc, że nie są one tak smaczne i wartościowe jak te świeże – pochodzące prosto z ogródka. Nie jest to jednak prawdą, a proces ten pozwala zachować ich jakość i cieszyć się wyśmienitym smakiem przez długi czas, dlaczego tak się dzieje? Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za zwiększenie ich trwałości jest niska temperatura – w warunkach tych aktywność enzymów zawartych w owocach, które powodują ich psucie jest obniżona (drobnoustroje nie mogą rozmnażać się w zamrożonej wodzie), dzięki czemu nie ulegają one temu procesowi. Co więcej, podczas zamrażania produkty zachowują większość swoich składników odżywczych, przez co wciąż są zdrowe, a spożywając rozmrożoną żywność wciąż dostarczamy naszemu organizmowi właściwą porcję witamin.

Jak zamrozić owoce?

zamrożone owocePrzed przystąpieniem do mrożenia owoców należy je dokładnie umyć, a następnie osuszyć. Jest to zasadniczy krok, ponieważ dzięki odpowiedniemu oczyszczeniu pozbywamy się znajdujących się na nich drobnoustrojów, zanieczyszczeń oraz przede wszystkim – chemicznych substancji. Niektóre z gatunków trzeba również poddać blanszowaniu, czyli obróbce cieplnej polegającej na “podgotowywaniu” w gorącej wodzie. Dopiero przygotowana w ten sposób żywność może być zamrożona – optymalnie w temperaturze 18 stopni Celsjusza. Owoce, które planujemy zamrozić powinno się umieścić w specjalnych, przeznaczonych ku temu woreczkach lub pojemnikach, a następnie jak najciaśniej ułożyć w zamrażalniku. Wyjątek stanowią tu drobne owoce na przykład truskawki, jagody i maliny – gatunki tego typu warto jest najpierw zamrozić w jednej warstwie na tacy, a dopiero później przełożyć do woreczków. Warto dodać, że owoce możemy rozmrozić tylko raz – obecne w nich organizmy, które podczas mrożenia ulegają bowiem “uśpieniu”, natychmiast w chwili rozmrożenia ponownie stają się czynne. W związku z tym bakterie namnażają się w nich w bardzo szybkim tempie (szczególnie, że po rozmrożeniu występuje w nich duża ilość wody, a więc idealne do tego warunki), przez co ponowne zamrożenie, a następnie spożycie ich mogłoby spowodować zatrucie pokarmowe.

Kiedy mrozić owoce?

Najlepszym czasem na mrożenie owoców jest oczywiście sezon występowania poszczególnych gatunków – są one wtedy dojrzałe, soczyste i przede wszystkim świeże, co stanowi warunek niezbędny do przystąpienia do tego procesu. Pod żadnym pozorem nie mogą być one nawet w najmniejszym stopniu zepsute – z tego względu najlepiej jest je mrozić od razu po ich zerwaniu.

Mrożenie owoców posiada szeroki wachlarz zalet – najważniejszą z nich jest możliwość cieszenia się ich smakiem i czerpania korzyści z bogactwa zawartych w nich witamin przez cały rok. Proces ten mimo, że czasami spotyka się z krytyką, jest doskonałym sposobem na przedłużenie ich trwałości – szczególnie, że jest stosunkowo łatwy i możliwy do wykonania przez każdego.