Światowy Dzień Soku

30 maja – Światowy Dzień Soku

O tym, że warto pić soki, wiadomo nie od dziś. Ich cudowne właściwości powinny być wystarczającym powodem ku temu, by zawsze zaczynać nimi dzień. Jeśli jednak, nie wystarcza Ci ich dobry wpływ na Twoje zdrowie, na pewno przekona Cię ich przepyszny smak. To co, jaki sok dziś wypijesz?

Owoce i warzywa to świetne źródło witamin niezbędnych do utrzymania zdrowia i pięknego wyglądu. Dorzucanie ich do obiadu nie jest jedynym sposobem, aby wkomponować je w swoją codzienną dietę – równie dobrym rozwiązaniem jest picie soków! Trudno się więc dziwić, że co roku, aby przypominać sobie o tych cudownych napojach, 30 maja obchodzimy Światowy Dzień Soku.

Historia picia soków

Soki pili ludzie już przed naszą erą. Przykładowo, starożytni twierdzili, że soki z granatów i fig dają niesamowitą siłę i są gwarancją świetnej kondycji. Na początku płyny te wyrabiano za pomocą tłuczka aptekarskiego, młynka lub tarki oraz przeciskano je przez dowolny materiał: chustę lub bieliznę. Wierzono, że poza dobrym smakiem, niosą one zdrowie i dobre samopoczucie. Nasi przodkowie musieli włożyć w przygotowanie tego drogocennego napoju sporo pracy, co sprawia, że my, którzy mamy sklepy pełne soków pod nosem, tym bardziej powinniśmy korzystać z ich wspaniałych właściwości.

Pij soki na zdrowie

Mimo, że ludzie od dawien dawna wiedzą, że soki są zdrowe, ich regularne spożywanie miało początek dopiero w XX wieku. Pierwsze sokowirówki pojawiły się w30 maja latach 30. XX wieku. W latach 90. natomiast do większej dyspozycji ludzie dostali sokowirówki i wyciskarki, które pozwalają na szybkie przygotowanie napoju z dowolnych owoców, jednak już wcześniej społeczeństwo chętnie sięgało po butelki pełne witamin. W 1920 roku niemiecki naukowiec Max Gerson testował terapię leczenia osób chorych na nowotwory poprzez dostarczenie im dużych ilości soków i stosowanie diety wegetariańskiej – był to jeden z pierwszych impulsów, by przychylniej spojrzeć na soki z owoców i warzyw. Z kolei w latach 30. Norman Walker wydał książkę zachęcającą do picia świeżo wyciskanych soków, które nazywał “życiodajnym pokarmem“ i zapewniał, że to dzięki nim utrzymuje swoje ciało w zdrowiu. Doktor ten dożył aż 118 lat, więc coś w tym musi być!

Dlaczego warto pić soki?

Soki zapewniają nie tylko długowieczność, ale i piękny wygląd oraz dobre samopoczucie. Dostarczają nam niezbędnych składników mineralnych, wzmacniają odporność i pomagają oczyścić organizm. Dla tych, którzy nie lubią pić wody, są świetnym wsparciem w nawadnianiu organizmu.

O tym, że warto pić soki, wiadomo nie od dziś, a ich cudowne właściwości powinny być wystarczającym powodem ku temu, by zawsze zaczynać nimi dzień. Jeśli jednak, nie wystarcza Ci ich dobry wpływ na Twoje zdrowie, na pewno przekona Cię ich przepyszny smak! To co, jaki sok dziś wypijesz?