Światowy Dzień Soku

Światowy Dzień Soku

Spośród różnych światowych dni, które znajdują w kalendarzu, z całą pewnością warto zainteresować się Światowym Dniem Soku. Czy może być przyjemniejsza okazja ku temu, by godnie świętować ze szklanką pełną zdrowia w ręku?


Szklanka soku to jedna z 5 porcji owoców lub warzyw

Pewnie niewiele osób o tym wie, ale wystarczy szklanka soku, aby uzupełnić część dziennego zapotrzebowania na warzywa i owoce. Według Światowej Organizacji Zdrowia, powinno to być około 400 gramów, które należy podzielić na 5 porcji. Jedną z nich może być średniej wielkości warzywo lub owoc albo właśnie 200 mililitrów soku. Warto także pamiętać, że oprócz warzyw i owoców, każdy powinien zapewniać swojemu organizmowi około 2 litrów wody dziennie. Zrozumiałym jest, że nie wszyscy przepadają za piciem zwykłej mineralnej, dlatego mamy dobrą informację! Można także pić większe ilości pysznych soków, które nie tylko nawadniają, lecz także są źródłem wielu witamin. Warto również rozcieńczać soki  owocowe wodą dla złagodzenia kwasów zawartych w owocach. Nawadnianie jest szczególnie istotne latem, gdy człowiek szybciej traci wodę z organizmu. Czy wyobrażacie sobie lepszy sposób na orzeźwienie niż wypicie pysznego soku jabłkowego z miętą lub aronią? Dodatkowo to prosta recepta na sukces, jakim niewątpliwie jest zdrowie.

Jeszcze więcej zdrowia!

Konsumpcja soków na szczęście wzrasta z każdym rokiem. Jest to zapewne związane z modą na zdrowy tryb życia i odżywiania, która sprawiła, że coraz więcej osób zaczyna o siebie dbać. Liderem spożycia nadal są Niemcy, ale Polacy pokazują, że ich świadomość szybko się poszerza. Przyjmuje się, że obecnie statystyczny obywatel naszego kraju wypija około 11,9 litra soku rocznie, co daje 33 mililitry dziennie. Wiele brakuje jeszcze do sugerowanej porcji, ale należy optymistycznie patrzeć w przyszłość. Polacy wśród ulubionych soków wymieniają jabłkowy, wieloowocowy, warzywny i pomarańczowy. Wciąż głównymi konsumentami pozostają dzieci, a to ze względu na liczne programy szkolne.

Jak świętować?

Każda okazja do tego, by celebrować swoje zdrowie jest dobra, ale już na pewno trzeba zrobić to podczas Światowego Dnia Soku. Warto opowiedzieć najmłodszym o zaletach przyjmowaniaDzień Soku porcji witamin w takiej formie, a także zachęcić przyjaciół, by nie zapominali o piciu pysznych soków tłoczonych. Dobrze jest zacząć dzień na przykład od zdrowego napoju z kwiatu czarnego bzu. Z całą pewnością do obiadu podać można pyszne połączenie jabłek i czarnej porzeczki, a wieczorem skusić się na coś bardziej słonego – sok pomidorowy.

Należy uświadamiać najbliższym, szczególnie dzieciom, że soki to niekwestionowane źródło zdrowia, dlatego dobrze jest wypijać minimum szklankę takich witamin dziennie. Z całą pewnością Światowy Dzień Soku jest dobrą okazją do świętowania!