sok metny

Dlaczego mętne soki jabłkowe są lepsze niż klarowne?

Każdego dnia dorosły człowiek powinien wypić jedną szklankę soku z myślą o swoim zdrowiu. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak podczas codziennych zakupów można nieświadomie kupić napój, który mimo zapewnień widniejących na etykiecie, ma niewiele wspólnego z naturalnym sokiem, a już z pewnością jego skład nie zapewnia żadnych walorów prozdrowotnych. Co więcej, tego typu produkty wydają się być atrakcyjniejsze ze względu na nieskazitelną konsystencję. Niestety poza kuszącym wyglądem nie oferują one nic więcej.

Te czyste, nienaganne soki to nic innego jak soki klarowne – to one dominują na sklepowych półkach. Co ciekawe, ich przygotowanie jest bardziej skomplikowane, niż pozyskanie soku tłoczonego. Można przypuszczać, że kolejne procesy, którym poddawany jest tak przygotowywany sok, powodują stopniowe obniżanie jego wartości. Z kolei soki naturalnie mętne zachowują składniki odżywcze, ponieważ są przygotowywane według prostej, tradycyjnej metody wytłaczania wprost ze świeżych, regionalnych owoców. Soki z osadem są lepszym rozwiązaniem, niż soki klarowne, ponieważ specjalna metoda ich otrzymywania sprzyja zachowaniu dużej ilości zdrowych składników odżywczych, zawartych w owocach. Chociaż wygląd soku mętnego może nie być tak atrakcyjny, jak klarownego – różnica w ich wartościach odżywczych jest zdumiewająca.

W celu osiągnięcia najwyższej jakości mętnego soku, do jego produkcji używane są wysokiej klasy surowce – wyłącznie z certyfikowanych, ekologicznych i bezpiecznych upraw czyli zintegrowanej produkcji. Wybierając go możemy być pewni, że w jego zawartości nie znajdują się wzmacniacze smakowe, konserwanty lub inne substancje, które mogą na przykład wywoływać alergie lub inne nieprzyjemne reakcje organizmu. W celu zabezpieczenia trwałości spożywczej, wytłoczony na prasie przekładkowej sok jest poddawany jedynie procesowi pasteryzacji – w optymalnej temperaturze, która pozwala w maksymalnym stopniu zapobiec utracie cennych witamin i składników odżywczych.

produkcja sokuUdowodniono, że mętny sok zawiera większe ilości bioaktywnych substancji niż klarowny sok, takich jak flawonoidy, antyoksydanty(dotyczy to szczególnie soku aroniowego 100%) czy błonnik. Są to związki, które wspomagają pracę układu odpornościowego, dobrze wpływają na trawienie i przyswajanie innych substancji odżywczych, a także sprzyjają utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Flawonoidy to wyjątkowo aktywne biologicznie substancje z grupy polifenoli, z którymi wiązane są liczne korzystne właściwości – ich lista jest naprawdę długa i zaskakująca. Mogą wspomagać usuwanie z organizmów wolnych rodników (są silnymi antyoksydantami), dzięki temu potrafią też zmniejszać ryzyko powstawania wielu nowotworów! Ponadto flawonoidy dobrze wpływają na wygląd skóry i włosów poprzez stymulowanie wydzielania estrogenów. Spełniają funkcję oczyszczającą w organizmie – dzięki stymulowaniu wydzielania moczu oraz zdolności do łączenia się z cząstkami metali ciężkich, które mogą być przez to usunięte z organizmu. Wpływają także na układ krążenia, poprawiają krążenie krwi w naczyniach krwionośnych. Flawonoidy z aronii (antocyjany) mogą korzystnie wpływać na wzrok, ponieważ poprawiają mikrokrążenie oczne. Spożycie już około 700 ml naturalnego soku dostarcza wystarczającej ilości takich związków. Tych wszystkich właściwości nie ma sok klarowny – to najważniejsza różnica tego typu soku z sokiem mętnym.

Wiele osób wciąż ostrożnie podchodzi do produktów z widocznym osadem, a jednak mętna warstwa cząsteczek na dnie soków naturalnych to wskazówka, że w jego ekologicznej produkcji nie doszło do utraty drogocennych składników oraz wyjątkowego smaku. Ten rodzaj produktów zyskuje coraz większą popularność. Widoczny jest trend powrotu do natury i tradycyjnej żywności. Coraz więcej konsumentów chce świadomie wybierać dobrej jakości produkty i dbać o zdrową dietę dla siebie i bliskich. Wybierając sok tłoczony naturalnie, można mieć pewność, że to bezpieczny i organiczny produkt wysokiej kategorii. Niewątpliwym atutem soków tłoczonych naturalnie jest też ich atrakcyjna cena.