Sok tłoczony

Sok NFC – co kryje się za tym skrótem?

Soki są zdrowe, smaczne i cieszą oko swoimi pięknymi kolorami. Są wśród nich produkty lepsze i gorsze, zdarzają się bardziej oraz mniej udane eksperymenty producentów. Dziś na tapetę bierzemy najlepsze z nich, czyli soki NFC.

Sok NFC – co kryje się za tym skrótem?

Na początku trzeba wyjaśnić, co właściwie kryje się pod tym tajemniczym skrótem. Sok NFC to inaczej sok tłoczony, litery NFC pochodzą zaś od angielskiej nazwy „not from concentrate”. Taki napis na butelce lub kartonie oznacza, że zawartość nie została wytworzona z koncentratu, a powstała w „domowy” sposób – owoce i warzywa zostały umyte, wyciśnięte i przelane do naczynia. Jedynym, co może odróżniać soki tłoczone od tych tworzonych w domu, jest pasteryzacja, którą często wykorzystuje się w produkcji masowej. Sok zyskuje dzięki niej dłuższą datę przydatności i może być przechowywany w temperaturze pokojowej. Wszystkie soki tłoczone są rozlewane na gorąco czyli pasteryzowane, inny sok tłoczony, jeśli nie jest pasteryzowany, to świeży, który trzeba wypić w ciągu paru godzin.

Soki tłoczone a soki z zagęszczanego soku

Obok produktów typu NFC na półce w sklepie stoją najczęściej również soki z zagęszczanego soku. Jak przebiega ich produkcja? Po wytłoczeniu owoców dodaje się do nich substancje pomocnicze w celu klarowania. Warto tu wspomnieć, że często używa się do tego żelatynę, co skreśla te napoje w oczach wegan i wegetarian. Następnie sok jest zagęszczany poprzez usunięcie wody i przewożony do producenta, który następnie “dokańcza” towar, dolewając do niego wody. Taka metoda pozwala obniżyć koszty transportu, a wraz z tym cenę samego soku z soku zagęszczonego. Mimo to, soki NFC wciąż są górą – są zdrowsze, bo zawierają więcej błonnika i składników mineralnych oraz są dużo smaczniejsze.

Sok NFC

Dlaczego warto pić soki NFC?

Picie soków NFC to najprostszy sposób na dostarczenie sobie niezbędnych witamin, więc warto robić to codziennie. Trzeba oczywiście uważać na cukier, który zawarty jest w samych owocach, ale jedna czy dwie szklanki soku tłoczonego dziennie to świetny sposób na zadbanie o swoje zdrowie.

W świecie, w którym tajemnicze substancje pomocnicze znajdują się niemal we wszystkim, dobrze jest wybierać jak najbardziej naturalne produkty. Soki NFC właśnie takie są, a przy tym wciąż pozostają smaczne i pięknie pachną.