zurawinanazdrowie

Żurawina na zdrowie – jakie ma działanie?

Żurawina ze względu na swoje bogate właściwości zyskuje coraz większą popularność. Wzrastające możliwości jej wykorzystania w leczeniu wielu trudnych dolegliwości sprawiają, że Polacy coraz częściej po nią sięgają. Warto zatem zapoznać się z jej szerokim i zróżnicowanym zastosowaniem, by czerpać z natury to, co najlepsze.

Ten pochodzący z Ameryki Północnej krzew o małych, czerwonych owocach to prawdziwa bomba witaminowa. W swoim składzie zawiera głównie wspomagające przemianę materii błonnik oraz flawonoidy, noszące miano silnych przeciwutleniaczy. Jest także źródłem witamin (B1, B2, B6, C, E, karoten) i minerałów, takich jak sód, potas, fosfor oraz wapń, magnes i żelazo. Cierpki i kwaśny smak owoców żurawiny sprawia, że jest ona często wykorzystywana do produkcji soków, konfitur i syropów. W sklepach często można znaleźć ją także w postaci suszonej. Ze względu na obecność składników odżywczych w produktach ją zawierających, do najbardziej wartościowych należą soki, jednak tylko te niezawierające w swoim składzie sztucznych konserwantów. Głównym elementem gotowych syropów i konfitur jest cukier, dlatego warto samodzielnie przygotowywać przetwory na bazie żurawiny lub sięgać tylko po naturalne produkty. Wzbogacą one smak domowych potraw, takich jak sosy, mięsa czy sałatki. Żurawina jest także doskonałym dodatkiem do herbat, ciast i deserów. Nie tylko doskonale smakuje, ale też wzmacnia trwałość potraw ze względu na obecność kwasu benzoesowego, będącego naturalnym konserwantem.

sokzzurawinaGłówną zaletą żurawiny jest jednak jej dobroczynny wpływ na nasz organizm. Jej czerwone owoce to naturalne remedium na dolegliwości układu moczowego. Pomaga w leczeniu schorzeń związanych z kamicą nerkową, dzięki zawartym w niej kwasie chinowym, który pomaga zapobiegać powstawaniu kamieni. Niszczy także drobnoustroje wywołujące infekcje układu moczowego, na które nie działają antybiotyki, między innymi bakterie E-coli. Żurawina obniża również ryzyko zachorowania na nowotwory, chorobę Parkinsona i Alzheimera. Naukowcy udowodnili, że ekstrakt z jej owoców wspomaga leczenie jaskry oraz łagodzi przykre dolegliwości związane z menopauzą u kobiet. Ze względu na dużą zawartość flawonoidów wspomaga także profilaktykę chorób serca. Żurawina jest nieoceniona w usuwaniu zaburzeń wywoływanych przez bakterie i grzyby, między innymi wirusa opryszczki. Jej bioaktywne składniki hamują namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów, regulują wydzielanie żółci i działają przeciwgorączkowo. Wykorzystywana jest także jako składnik kosmetyków ze względu na właściwości opóźniania procesu starzenia komórek i skóry.

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z pozytywnego wpływu żurawiny na proces odchudzania. Jest ona naturalnym źródłem antyoksydantów, wspomagających oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych substancji. Dodatkowo wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu, często występującego u osób z nadwagą. Jednak jej najbardziej niedocenianą właściwością jest przyspieszanie procesu przemiany materii, dlatego powinna stać się podstawowym składnikiem diet odchudzających. Najwięcej wartości odżywczych zawiera naturalna żurawina oraz soki tworzone na jej bazie, szczególnie te z dodatkiem jabłek, wspomagających perystaltykę jelit, wpływając tym samym na utratę zbędnych kilogramów.

Niezastąpione właściwości żurawiny sprawiają, że jest ona coraz częściej stosowanym składnikiem, zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. Wielkimi krokami zbliża się czas jej kwitnienia, który przypada na okres od czerwca do sierpnia, warto zatem wykorzystać bogactwo zastosowania jakie ze sobą niesie i cieszyć się upragnionym zdrowiem.