przyprawykorzenne

Sekrety korzennych przypraw

Zastanawiamy się często skąd wzięło się określenie „przyprawy korzenne”. Wbrew temu co sugeruje nam  nazwa, przyprawy które mamy na myśli, nie mają wiele wspólnego z korzeniami jako takimi. Jedni uważają, że nazwa pochodzi od Wysp Korzennych, z których przywożono pierwsze z nich do Europy, drudzy wskazują, że termin “korzeń” był kiedyś synonimiczny do słowa “roślina”. Bez względu na powód, grupa została wyodrębniona, by do dziś łączyć je z wieloma potrawami i nie tylko.

Ze Wschodu na europejskie stoły

Ten rodzaj przypraw od niepamiętnych czasów był stosowany na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Odkrycie korzennych aromatów było niezwykle ważne dla kulinarnej historii Europy, ale także dla rozwoju stosunków międzynarodowych. To w celu ich pozyskania prowadzono ożywioną wymianę handlową ze słabo znanymi w tamtych czasach cywilizacjami, a po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, organizowano po nie wielkie wyprawy morskie. Kiedyś były synonimem bogactwa, dziś na szczęście każdy może cieszyć się ich smakiem i zapachem.

cynamon

Popularne przyprawy korzenne

Jako korzenne określa się całą grupę mniej lub bardziej znanych przypraw. Do zdecydowanie najczęściej stosowanych należy cynamon, czyli wysuszona kora azjatyckich cynamonowców. Bardzo dobrze komponują się z nim goździki – wysuszone pąki egzotycznego kwiatu. To także ostrzejszy dla podniebienia imbir, wywodzący się z południowych Chin oraz słodkawa kolendra – jako jedna z niewielu, rosnąca także w południowej Europie. Lista przypraw jest długa i pojawiają się na niej również takie przysmaki jak gałka muszkatołowa, kardamon, anyż, szafran, czy chociażby niezbędny w każdej kuchni pieprz.

Dla smaku..

Wszystkie przyprawy, w tym również te korzenne, są stosowane przede wszystkim do urozmaicenia smaku. W dzisiejszych czasach, trudno wyobrazić sobie gotowanie bez ich użycia. Zarówno poszczególne rodzaje, jak i mieszanki stosuje się do wypieków. To niezbędne składniki pierników, ciasta marchewkowego oraz szarlotki. Większość z nich nie jest zbyt słodka, dlatego nadają się również do mięs i sosów. Idealnie sprawdzają się także w napojach, bardzo często wzbogacając soki owocowe, głównie jabłkowe oraz alkohole na gorąco, na przykład grzane wino lub piwo.

… i dla zdrowia!

Stosując takie dodatki w kuchni nie każdy konsument  zastanawia się nad tym, czy wpływa to na jego zdrowie i w jaki sposób. Tymczasem okazuje się, że wykazują wiele pożytecznych właściwości. Cynamon obniża poziom cukru we krwi i działa antybakteryjnie. Goździki usprawniają trawienie, a przy tym przeciwdziałają biegunkom. Imbir z kolei jest skuteczny przy przeziębieniach oraz łagodzi nudności, co doceniła już niejedna kobieta w ciąży. W walce ze szkodliwym cholesterolem oraz skurczami mięśni przewodu pokarmowego pomaga aromatyczna kolendra.

O sekretach korzennych przypraw można by mówić bardzo długo. Ceni się je na całym świecie, bo nie tylko kryją w sobie jedyne unikalne  smaki, ale również są niezawodne dla zdrowia. Prawdopodobnie gdyby nie one, współczesna sztuka kulinarna wyglądałaby zupełnie inaczej.