porzeczka

Żurawina i porzeczki na szare komórki!

Czerwiec to miesiąc wzmożonej nauki, uczniowie toczyli ostatnie walki o jak najlepsze oceny, a studenci stawiają czoła egzaminom. Wiele osób przygotowuje się do obrony pracy dyplomowej lub intensywnie zastanawia nad planem wakacji. Zanim nastąpi upragniona przerwa, trzeba mocno wysilić swoje szare komórki. Czy istnieje sposób na to, aby im pomóc? Z pomocą przychodzą pyszne owoce! W poniższym artykule radzimy, co i w jakiej postaci warto spożywać.

Żurawina i porzeczki dobrze wpływają na pracę mózgu

Czarna porzeczka to owoc, który można znaleźć na krzewie w niejednym polskim ogrodzie. Charakteryzuje się lekko kwaskowym smakiem i specyficznym zapachem. Warto wiedzieć, że naukowcy z organizacji Plant & Food Research we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Columbia wzięli pod lupę te owoce. Wyniki ich badań pokazały, że czarne porzeczki zmniejszają zmęczenie psychiczne, poza tym pozytywnie wpływają na dokładność wykonywanych działań, poprawiają także koncentrację i nastrój. Nie może ich zatem zabraknąć w diecie osoby, która intensywnie się uczy! Smaczne owoce pozwolą bowiem na lepsze przyswojenie materiału.

Żurawina jest niestety mniej popularna w Polsce, ale być może ulegnie to zmianie, gdy Polacy poznają jej cudowne właściwości! Warto wiedzieć, że oprócz zapobiegania infekcjom bakteryjnym czy rozwojowi bakterii, owoc ten pozytywnie oddziałuje na pracę ludzkiego mózgu. Regularne spożywanie tych owoców to zatem inwestycja we własne zdrowie, nie tylko obecne, ale i przyszłe.

Jak spożywać te owoce?

żurawinaJeśli ktoś ma dostęp do własnego ogródka, może mówić o wielkim szczęściu! Otoczenie drzew, ładna pogoda, świeże porzeczki oraz żurawina pod ręką to wręcz wymarzone warunki do nauki. Na szczęście można kupić też te owoce na targu, a suszoną żurawinę w niemal każdym sklepie. Sprawdzi się ona idealnie jako dodatek do jogurtów, a nawet pieczeni i sosów. Fanom łakoci można śmiało polecić dżemy porzeczkowe i żurawinowe, które z powodzeniem uwiodą kubki smakowe w połączeniu na przykład z budyniem lub kefirem. Zdrowe soki wyciśnięte z tych pysznych owoców można pić w celu orzeźwienia albo dodać je do potraw mlecznych.

Warto sięgnąć po to, co dała matka natura. Żaden napój energetyczny nie zastąpi porządnej porcji witamin! Żurawina i porzeczki są nie tylko bardzo smaczne, lecz przede wszystkim pozytywnie wpływają na ludzki organizm.