owocowedania

O jakiej porze dnia najlepiej jeść owoce?

Smak owoców doceniają zarówno dzieci, jak i dorośli. Co więcej, owoce zawierają wiele witamin i minerałów, więc stały się jednym z podstawowych elementów diety. Choć wiele osób z przyjemnością zajada się owocami, nie każdy wie, że ich spożywanie w niektórych porach dnia może przysporzyć dolegliwości.

Pracę organizmu regulują procesy fizjologiczne, które składają się na jego dobowy rytm. W określonych porach dnia trawienie przebiega szybciej, w innych stopniowo zwalnia. Największą aktywność wykazuje w godzinach przedpołudniowych oraz wczesnowieczornych. Wtedy właśnie spożywanie owoców przynosi największe korzyści. Wczesnym rankiem, kiedy organizm potrzebuje pobudzenia, trzeba dostarczyć mu odpowiedniej dawki energii, by zyskać siłę do pracy. Nieocenioną wartością będą posiłki bazujące na węglowodanach.

Jako przekąska doskonale sprawdzą się świeże owoce, będące źródłem cukrów prostych, jednak znacznie zdrowszych niż te, które znaleźć można w słodkich batonikach czy ciastkach. Najlepszym momentem na spożywanie świeżych owoców jest pora drugiego śniadania, jednak warto pamiętać, by nie jeść ich samodzielnie ze względu na wysoki indeks glikemiczny, czyli przyswajalność cukrów prostych. Powoduje on nagły wzrost poziomu insuliny we krwi, co przyspiesza powracające uczucie głodu i jednocześnie wspomaga zamianę cukru w tłuszcz. Najbardziej sycącymi owocami o najniższym indeksie są jabłka, truskawki, wiśnie, brzoskwinie i cytrusy, dlatego stanowią one najlepszy wybór. Wysoki indeks posiadają natomiast arbuzy, banany i daktyle.

jablkotrawienieNajmniej korzystną porą na spożywanie owoców jest wieczór. Po godzinie dziewiętnastej aktywność enzymów trawiennych spada, a organizm przygotowuje się do snu. W efekcie owoce, które z reguły są szybko trawione ze względu na swój skład i obecność błonnika pokarmowego, zaczynają zalegać w żołądku mogąc stać się przyczyną dolegliwości trawiennych. Wieczorem wzrasta także prawdopodobieństwo wspomnianego już magazynowania cukrów w postaci tłuszczu, ponieważ organizm nie potrzebuje już tyle energii co rano, dlatego próbuje tworzyć jej zapasy. Niewskazane jest także podjadanie owoców między posiłkami lub bezpośrednio po nich. Ich zjedzenie powoduje nagły wzrost poziomu glukozy we krwi, a następnie jego szybkie obniżenie, co sprzyjać może zwiększeniu uczucia głodu i częstszemu podjadaniu.

Owoce to cenne źródło witamin i mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Same w sobie są świetną przekąską, podobnie jak soki wyprodukowane na ich bazie. Warto jednak spożywać je w takich porach dnia, kiedy organizm najbardziej się ich domaga i jest w stanie odpowiednio wykorzystać płynące z nich dobrodziejstwa.