Żelazo w owocach

Owoce i warzywa bogate w dobroczynne dla zdrowia żelazo

Oprócz niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, w owocach i warzywach znajdziesz również cenne minerały i pierwiastki. Wśród nich jest żelazo, bez którego trudno mówić o poprawnym funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Gdzie znaleźć ten wyjątkowy składnik i do czego może prowadzić jego niedobór?

Żelazo działanie na organizm

Głównym zadaniem żelaza w organizmie człowieka jest udział w transporcie tlenu przez krwinki czerwone, dzieje się tak ponieważ w skład niezbędnej hemoglobiny, która wiąże cząsteczki gazu, wchodzi właśnie Fe. Oprócz tego znajduje ono zastosowanie w układzie immunologicznym, skutecznie wspomagając odporność, bronią również przed działaniem wolnych rodników, a także przeciwdziałają anemii. Dodatkowo warto zaznaczyć, że żelazo jest niezbędnym komponentem diety kobiet ciężarnych, to właśnie ono warunkuje prawidłowy rozwój płodu. Ponadto pierwiastek ten charakteryzuje się dobroczynnym działaniem na skórę i paznokcie, czyniąc je mocniejszymi i mniej podatnymi na uszkodzenia.

Owoce i warzywa bogate w dobroczynne dla zdrowia żelazo

Żelazo w wiśniachŻelazo można znaleźć w wątróbce i zwierzęcej krwi, nie są to jednak potrawy najczęściej wybierane przez społeczeństwo, dlatego warto wiedzieć jakie inne pozycje w diecie pozwolą uzupełnić poziom cennego pierwiastka. Po owoce i przetwory z nich sporządzone sięga się z przyjemnością, dlatego warto wybierać te produkty, które powstają z moreli, brzoskwini, jabłek, truskawek, wiśni, czereśni, malin i cytrusów, właśnie w ich miąższu znajduje się najwięcej cząsteczek żelaza. Chcąc jak najczęściej sięgać po produkty bogate w witaminy i minerały koniecznie sięgaj po różne konsystencje: do porannego śniadania wypij szklankę soku, obiad podawaj w towarzystwie doskonałego kompotu, a na podwieczorek wybierz mus lub dżem z ulubionych owoców. W odniesieniu do przetworów typu konfitura czy mus zawsze sprawdzaj składy na opakowaniach, istotne aby ilość owoców, z których został wykonany produkt, znacznie przewyższał jego zawartość końcową. Tego typu przetwory bowiem powstają w procesie gotowania, w którym odparowuje znaczna ilość wody, dlatego objętość się zmniejsza, jednakże sama masa owocowa, ze wszystkimi witaminami i pierwiastkami powinna znaleźć się w słoiku.

Chcąc uzupełnić poziom żelaza, do swojej diety włącz także warzywa bogate w ten pierwiastek, przygotuj np. sałatkę z fasolki, szpinaku, brokułów, a do tego sięgnij po szklaneczkę soku pomidorowego, ten bowiem zawiera największą ilość tego pierwiastka. Wypijając zaledwie 250 ml przyswajasz go tyle, ile zjadając całego pomidora.

Skutki niedoboru żelaza

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na żelazo to średnio od 15 do 20 mg. Objawy niedoboru żelaza to między innymi osłabienie, apatia i anemia. Osoby, którym brakuje tego składnika, są blade, osłabione i wiecznie zmęczone. Dodatkowo, widocznym skutkiem nieodpowiedniej dawki żelaza w spożywanych posiłkach jest zła kondycja włosów i paznokci, które zaczynają się łamać i rozdwajać. Poważne braki powodują również problemy układu krwionośnego, a nawet zaburzenia prawidłowej pracy serca.

Żelazo to ważny element codziennej diety człowieka, jego niedobory prowadzą do poważnych zaburzeń pracy organizmu. Warto wzbogacić swoje codzienne posiłki o zdrowe i smaczne pozycje takie jak: soki, kompoty, konfitury, musy czy dżemy. Stanowi to również doskonałe rozwiązanie dla dzieci, które często nie przepadają za świeżymi owocami czy warzywami.