sok

Przygotowanie świeżego soku w 4 krokach

Świeży sok jest pożywną bombą witaminową, która z powodzeniem może zastąpić posiłek. Nie dość, że wzmacnia naszą odporność i oczyszcza organizm z toksyn, to dodaje wiele energii. Jednak aby miał faktycznie dobroczynne działanie, trzeba go odpowiednio przygotować. W jaki sposób?

1. Wybierz produkty dobrej jakości

Najważniejszą rzeczą jest kupowanie wysokiej jakości owoców i warzyw. Najlepiej od lokalnych dostawców, z pobliskich bazarów lub coraz częściej spotykanych sklepów ze zdrową żywnością. Zakup składników w tych miejscach pozwoli cieszyć się świeżymi produktami pozbawionymi pestycydów i sztucznych nawozów, a w efekcie zdrowym i smacznym sokiem.

2. Myj warzywa i owoce tuż przed spożyciem

Nie powinno się myć owoców i warzyw zaraz po powrocie z zakupów, jeśli nie mają być wykorzystane od razu. Dlaczego? Produkty tracą wówczas swoje właściwości odżywcze, jędrność i aromat, a dodatkowo stają się trudniejsze do przechowywania – szybciej gniją i pleśnieją.

owoce
3. Odpowiednio dobieraj smaki

Produkty zachowują swoje właściwości odżywcze tylko wtedy, kiedy są ze sobą odpowiednio połączone. Złe dobieranie warzyw i owoców może być nawet przyczyną rewolucji żołądkowych, dlatego warto zapoznać się z zasadami miksologii, o których pisaliśmy tutaj. Urozmaicanie soków szpinakiem, różnymi rodzajami sałat, natką pietruszki czy selera, które zawierają chlorofil, skutecznie oczyści organizm wpływając na usprawnienie trawienia. Najlepiej jednak stosować różne rodzaje “zieleniny”, bo zawiera ona szczawiany, których nadmiar może doprowadzić do kamicy szczawianowej. Zbyt duża ilość słodkich owoców, to także nie najlepsze rozwiązanie – są tuczące i wpływają na wzrost poziomu insuliny. Dlatego przygotowując własny sok, nie powinniśmy kierować się wyłącznie tym na co mamy ochotę – trzeba rozważyć wspomniane aspekty, co pozwoli zrobić pożywny sok zachowujący swoje właściwości.

4. Właściwie przechowuj soki

Co zrobić, jeśli od razu nie wypije się świeżo przygotowanego soku? Oczywiście można schować go do lodówki, jednak sposób przechowywania nie jest bez znaczenia. Przede wszystkim należy wybierać szklane naczynia – w ten sposób nie ryzykuje się wystąpienia szkodliwych reakcji chemicznych pomiędzy płynem, a tworzywem, w którym jest przechowywany. Jeśli zaś chodzi o czas spożycia, to lepiej wypić go maksymalnie w ciągu doby, choć tak naprawdę wszystko zależy od produktów, z jakich sok został zrobiony. Te z marchwi mają najkrótszy czas spożycia, z kolei jabłkowe i cytrusowe mogą być przechowywane nieco dłużej.

Własnoręcznie przygotowany sok jest zdrową alternatywą dla nudnych posiłków, jednak by zachować jego walory odżywcze i smakowe, należy stosować się do powyższych zasad. Jeśli nie ma się wiele czasu, można wybrać dostępne w sklepach soki pozyskiwane z produktów ekologicznych, które w pełni zachowują właściwości owoców, nie zawierają polepszaczy i są tak samo dobrym rozwiązaniem, jak te przygotowywane w domu.